ADL: Połowa Polaków to antysemici. Amerykańscy Żydzi przedstawili wyniki badań

ADL: Blisko połowa Polaków wyraża niechęć wobec Żydów. Fot. Pixabay
ADL: Blisko połowa Polaków wyraża niechęć wobec Żydów. Fot. Pixabay

Co czwarty Europejczyk ma wrogie nastawienie do osób narodowości żydowskiej. Aż 48 proc. Polaków prezentuje antysemicką postawę - głoszą amerykańscy Żydzi z Ligi Przeciw Zniesławieniom (ADL). 

Liga Antydefamacyjna sprawdziła, jak duży jest odsetek niechętnych Żydom w różnych częściach Europy. Pod uwagę wzięto również przekonanie, że ta grupa religijna i etniczna pragnie zawładnąć światem. ADL przeprowadziła sondaż w tym roku na próbie 9 tys. dorosłych osób z 18 krajów na całym świecie - z Europy, ale też Kanady, RPA, Argentyny i Brazylii. 

"Times of Israel" komentował, że odsetek antysemitów na Starym Kontynencie jest znaczący. O ile w Europie Zachodniej liczba wrogo nastawionych do Żydów utrzymuje się na stałym poziomie, to już w Środkowo-Wschodniej odsetek wzrasta. ADL pytała rozmówców m.in., czy "Żydzi mają zbyt dużą kontrolę nad globalnymi mediami?", "Żydzi mówią za dużo o tym, co ich spotkało w czasie Holokaustu", "Żydzi mają zbyt dużą siłę w świecie biznesu", albo czy "Żydzi mają zbyt dużą kontrolę w rządzie USA?". Pozytywne odpowiedzi ADL uznała za przejaw antysemityzmu. 

Okazało się, że 25 proc. Europejczyków udzielało antysemickich odpowiedzi na zdecydowaną większość poruszanych kwestii. Liga Przeciw Zniesławieniom przekonuje, iż 48 proc. badanych Polaków przejawia wrogi stosunek do Żydów, tymczasem w 2015 roku było to 37 proc. Blisko 75 proc. polskich obywateli w sondażu ADL uważała, że Żydzi zbyt często odnoszą się do Holokaustu w obecnych czasach. Dla porównania, 31 proc. respondentów z Holandii zgodziło się z tym poglądem, natomiast w Szwecji już tylko 15 proc. Czy to kwestia sporu o restytucję mienia bezspadkowego jest przyczyną wzrostu niechęci do Żydów w Polsce? Niewykluczone, a przynajmniej tak twierdzi ADL. 

56 proc. Polaków wyraziło przekonanie, że narodowość żydowska ma zbyt wielkie wpływy w świecie biznesu. Znacznie większy odsetek tak myślących osób jest na Ukrainie (72 proc.) i na Węgrzech (71 proc.). ADL podsumowało raport smutną konstatacją o wzroście antysemickich nastrojów w wybranych krajach w porównaniu z ostatnim badaniem sprzed czterech lat. Odnotowano o 14 proc. więcej antysemickich postaw na Ukrainie, o 11 proc. w Polsce, o 9 proc. w RPA, o 8 proc. w Rosji, o 6 proc. w Argentynie.

- Te wyniki stanowią jasny sygnał alarmowy, że trzeba jeszcze dużo zrobić w kwestii edukacji dużej części populacji w tych krajach, aby zwalczyć bigoterię, a także zająć się problemami bezpieczeństwa tam, gdzie mnożą się przypadki przemocy - skomentował wyniki badania Ligi Antydefamacyjnej Jonathan Greenblatt, dyrektor instytucji. 

Oprócz Polski, najbardziej rozpowszechnione nastroje antyżydowskie są w RPA (47 proc.), na Ukrainie (46 proc.) i na Węgrzech (42 proc.). Sondaż ADL przeprowadziła od kwietnia do czerwca 2019 roku. Liga zajmuje się badaniem antysemickich postaw w społeczeństwach od 1964 roku. To jedna z najważniejszych i najbardziej wpływowych żydowskich organizacji, która walczy z uprzedzeniami wobec narodu wybranego. ADL ma siedzibę w Nowym Jorku. 

GW


Lubię to! Skomentuj352 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo