142 obserwujących
7239 notek
18779k odsłon
1394 odsłony

Marszałek Grodzki spotkał się z Tuskiem. Były premier chwali protestujących sędziów

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki i szef EPL Donald Tusk. Fot. Twitter/Senat RP
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki i szef EPL Donald Tusk. Fot. Twitter/Senat RP
Wykop Skomentuj138

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w środę rozpoczął wizytę w Brukseli. Spotkał się z Donaldem Tuskiem. Byly premier po spotkaniu pochwalił sędziów, „którzy mają odwagę przeciwstawić się brutalnemu atakowi na polski system sprawiedliwości”.

Marszałek Senatu przed południem spotkał się z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Davidem Sassolim, a następnie z polskimi posłami do PE. Spotkał się również z byłym szefem Rady Europejskiej, przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej Donaldem Tuskiem.

– Ci sędziowie, którzy maja odwagę przeciwstawić się brutalnemu atakowi na polski system sprawiedliwości, zasługują na najwyższy szacunek, a nie na potok oszczerstw – oświadczył w środę w Brukseli szef Europejskiej Partii Ludowej, były lider PO Donald Tusk. 

Tusk odnosząc się do pytania dziennikarki TVP dotyczącego sędziów, który biorą udział w manifestacjach wraz z politykami, a także sędziów zatrzymywanych pod wpływem alkoholu, mówił z oburzeniem, że kampania wymierzona w środowisko sędziowskie „kosztuje Polskę za dużo”.

Były premier zapowiedział, że będzie aktywnie szukał ludzi i środowisk i razem z nimi idei, „które pozwolą zmienić sytuację polityczną w Polsce”. Jak mówił, większość Polaków, szczególnie młodego pokolenia, oczekuje na podjęcie tematów, które „niekoniecznie kręcą się wokół prezesa NIK Mariana Banasia i tego typu przypadków”, ale wokół poważniejszych spraw.

Tusk oświadczył, że jego wypowiedź w poniedziałkowym wywiadzie dla TVN24, którą niektórzy odebrali jako zapowiedź tworzenia nowej partii, jest nadinterpretacją. Jak zaznaczył, zarówno on, jak i marszałek Grodzki są w PO i obaj są dumni, że tworzyli i uczestniczą w tej formacji. – To może jest najlepszym komentarzem dla tych interpretacji – zaznaczył. 

Donald Tusk
Donald Tusk: Kampania wymierzona w środowisko sędziowskie „kosztuje Polskę za dużo”. Fot. PAP/AA/ABACA  

W niedzielę przed sądami w kilkudziesięciu miastach w Polsce i przed siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości odbyły się protesty po cofnięciu delegacji do olsztyńskiego sądu okręgowego sędziego Pawła Juszczyszyna, a następnie zawieszeniu go w wykonywaniu obowiązków. 

Juszczyszyn jako sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie, rozpoznając jedną ze spraw, zażądał od Kancelarii Sejmu list poparcia dla kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Jego decyzja była związana z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 listopada, wskazującym na możliwość badania przez polski SN niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej SN, której sędziów wyłoniła nowa KRS. 

Rząd w przyjętym we wtorek stanowisku wyraził zaniepokojenie postępowaniem sędziów, uznając, że manipulując wyrokiem TSUE, kwestionują oni status innych sędziów.

Marszałkowi Grodzkiemu w podróży towarzyszy stały przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś i przewodniczący senackiej komisji spraw zagranicznych Bogdan Klich (KO).

KW

Wykop Skomentuj138
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo