153 obserwujących
8122 notki
21435k odsłon
3702 odsłony

Lewica zachwycona nową premier Finlandii. Wychowały ją dwie lesbijki

Sanna Marin, fot. PAP/EPA/KIMMO BRANDT
Sanna Marin, fot. PAP/EPA/KIMMO BRANDT
Wykop Skomentuj163

Finlandia będzie miała aktualnie najmłodszego premiera na świecie. 34-letnia Sanna Marin została oficjalnym kandydatem na szefa nowego centrolewicowego rządu Finlandii. Dotychczas pełniła funkcję ministra transportu i komunikacji. Z nominacji dla wiceprzewodniczącej fińskiej partii socjaldemokratycznej cieszą się przedstawiciele polskiej lewicy.

Marin zastąpi 57-letniego Anttiego Rinnego, lidera partii socjaldemokratów, który w ubiegłym tygodniu podał się do dymisji po utracie zaufania ze strony liberałów, największego koalicjanta w centrolewicowym rządzie, powołanym niespełna pół roku temu. Rinne zrezygnował z funkcji premiera po kryzysie politycznym powstałym po trwającym przez ponad dwa tygodnie strajku pracowników państwowego przedsiębiorstwa pocztowego (Posti). W związku ze sporem pracowniczym pojawiły się niejasności, tak w kręgach opozycji, jak i rządowych koalicjantów, dotyczące działań szefa rządu, który wcześniej przez wiele lat kierował związkami zawodowymi.

W wewnętrznych wyborach socjaldemokratów - największego ugrupowania w parlamencie, które wygrało przeprowadzone na wiosnę wybory - Marin pokonała 37-letniego Anttiego Lindtmana, szefa grupy parlamentarnej. Marin przekonywała, że bardzo ważne jest utrzymanie w Finlandii państwa opiekuńczego.

Rządem nowej premier będą kierować same kobiety, bo liderkami czterech koalicjantów SDP – ugrupowań liberalnych oraz lewicowych - są właśnie kobiety.


Sanna Marin urodziła się 16 listopada 1985 roku w Helsinkach. Była wychowywana przez parę homoseksualną - swoją matkę i jej partnerkę. Sama jest heteroseksualna, ma małe dziecko. Z wykształcenia jest prawnikiem,  ale skupiła się na działalności politycznej.

W 2010 r. została wiceprzewodniczącą młodzieżowej organizacji socjaldemokratów, a  w 2014 r. dołączyła do kierownictwa całej partii – najpierw jako tzw. druga przewodnicząca, a potem – pierwsza wiceprzewodnicząca. Od 2015 r. zasiadała w Eduskuncie, czyli fińskim parlamencie. W czerwcu 2019 r. dołączyła do rządu Rinnego jako minister transportu i komunikacji. Zna trzy języki obce: szwedzki, angielski i niemiecki.

Przedstawiciele polskiej lewicy są zachwyceni przyszłą fińską premier. O ile w Finlandii najbardziej komentowany jest jej młody wiek, o tyle w Polsce to, że wychowała się w rodzinie lesbijek.
Agencja Reutera podkreśla, że przed nową premier stoi niełatwe zadanie. W Finlandii trwają strajki. Od poniedziałku zaczyna się trzydniowy protest, w trakcie którego ma zostać wstrzymana produkcja w części największych przedsiębiorstw w kraju. Na skutek przedłużających się strajków socjaldemokraci tracą poparcie i aktualnie sondażach SDP wyprzedziła narodowo-konserwatywna partii Finowie (F).

Sannę Marin czekają też wyzwania międzynarodowe. Musi zadbać o sprawy związane z zakończeniem fińskiej prezydencji w Radzie UE oraz finalizacją krajowego budżetu. Komisja Europejska upominała poprzednika Marin, Rinnego, który dążył do nadmiernego wzrostu wydatków budżetowych.

Dotychczas najmłodszym fińskim premierem był Esko Aho, który objął urząd na początku lat 90. w wieku 36 lat, a najmłodszym urzędującym premierem na świecie jest szef ukraińskiego rządu Ołeksij Honczaruk, o rok starszy od Sanny Marin.

ja

Wykop Skomentuj163
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka