162 obserwujących
8907 notek
23560k odsłon
2140 odsłon

Andrzej Duda spotkał się z Janem Śpiewakiem. Prezydent ułaskawi miejskiego aktywistę?

Jan Śpiewak (C) liczy na ułaskawienie ze strony prezydenta Andrzeja Dudy. Fot. Szymon Chojnowski/Twitter
Jan Śpiewak (C) liczy na ułaskawienie ze strony prezydenta Andrzeja Dudy. Fot. Szymon Chojnowski/Twitter
Wykop Skomentuj100

Prezydent Duda spotkał się z Janem Śpiewakiem w niedzielę. Spotkanie dotyczyło sytuacji prawnej miejskiego aktywisty, a także historii prywatyzacji kamienicy na ul. Joteyki w Warszawie. 

Jan Śpiewak został w piątek uznany prawomocnie za winnego zniesławienia mec. Bogumiły Górnikowskiej, córki byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego. Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy wyrok sądu rejonowego, który w styczniu nakazał Śpiewakowi zapłatę 5 tys. zł grzywny i 10 tys. zł nawiązki na rzecz Górnikowskiej. Uzasadnienie wyroku było niejawne. 

Śpiewak krytykował wyrok sądu, uznając go za niesprawiedliwy i zapowiedział, że nie wykona go. Poinformował, że będzie składał kasację od wyroku i być może złoży wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o ułaskawienie. 

Będę składał wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o ułaskawienie, zrobię to najprawdopodobniej w tym tygodniu - powiedział w poniedziałek aktywista miejski Jan Śpiewak. Zamierzam się też zwrócić do rzecznika praw obywatelskich i prokuratora generalnego o skargę kasacyjną - dodał.

Śpiewak podkreślił w telewizji Wp.pl, że spotkanie z prezydentem odbyło się z inicjatywy Andrzeja Dudy, który zaprosił go do Pałacu Prezydenckiego. – To nie było długie spotkanie. Rozmawialiśmy o mojej sytuacji prawnej, prezydent powiedział parę zdań o tym, co się działo w Krakowie, gdzie również działała mafia reprywatyzacyjna i rozmawialiśmy o rozprawie z piątku – powiedział. 

Wskazał, że prezydent był „dość poruszony” piątkowym wyrokiem oraz jego innymi sprawami, które toczą się przed warszawskimi sądami. – To była krótka rozmowa, nie było na wszystko czasu, ale będę bardzo chętny, żeby porozmawiać o tym jeszcze w przyszłości z prezydentem Dudą – zadeklarował Śpiewak. Jego zdaniem prezydent powiedział, że jest „otwarty na kolejne spotkanie”. – Nie wykluczam tego typu spotkania w najbliższym czasie – przekonywał aktywista. 

Śpiewak podkreślił również, że będzie „składał wniosek o ułaskawienie do prezydenta”. – Taki wniosek najprawdopodobniej złożę w tym tygodniu – zapowiedział. Według niego „prezydent powiedział, że rozpatrzy go, gdy tylko wpłynie”. – Więc zobaczymy – zaznaczył. 

Śpiewak poinformował, iż będzie wykorzystywał wszystkie dostępne obywatelowi możliwości, żeby zmienić jego wyrok. Dlatego - podkreślił - „będę też składał wnioski o skargę kasacyjną do rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara oraz do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro”.

Dwroczyk: Mam nadzieję, że Śpiewak zostanie ułaskawiony

Mam nadzieję, że działacz miejski Jan Śpiewak zostanie ułaskawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę - podkreślił szef KPRM Michał Dworczyk. Jego zdaniem zarówno piątkowy wyrok sądu ws. Śpiewaka, jak i utajnienie uzasadnienia są niezrozumiałe.

Andrzej Duda
Czy prezydent Andrzej Duda ułaskawi miejskiego aktywistę Jana Śpiewaka? Fot. PAP/Piotr Nowak

Szef KPRM komentując spotkanie prezydenta z działaczem miejskim, zastrzegł, że dowiedział się o nim z doniesień prasowych. – Być może pan Śpiewak będzie mógł liczyć na akt łaski ze strony prezydenta – powiedział minister. Wyraził też nadzieję, że właśnie tak się stanie. – Wydaje się, że w tej sytuacji wszystko jest oczywiste – dodał. 

Zdaniem ministra wyrok w sprawie Śpiewaka to kolejny przykład niezrozumiałej decyzji sądu. Podkreślił, że kompletnie niezrozumiałe jest także utajnienie uzasadnienia. 

Dworczyk zaznaczył, że tego typu wyroki pokazują, jak potrzebna jest reforma wymiaru sprawiedliwości. – Każdy statystyczny Polak idący do sądu powinien mieć poczucie, że może liczyć na elementarną sprawiedliwości. Dzisiaj wiele osób nie ma takiego przekonania – dodał. 

Jan Śpiewak: Sądy oderwały się od społeczeństwa 

Sądy oderwały się od społeczeństwa, przestały reprezentować interes ludzi, wymagają zmian, które idą w stronę demokratyzacji - powiedział Jan Śpiewak. Dodał, że rozważa powołanie nowej inicjatywy społecznej mającej za zadanie m.in. walkę z patologiami państwa. 

Śpiewak powiedział, że jest bardzo wzruszony szerokim poparciem i wyrazami solidarności, z którymi spotkał się po wyroku sądu. Ocenił, że wyrok może spowodować, że ludzie będą bali się walczyć o swoje prawa. 

– Lokatorzy byli załamami, bo to nie jest wyrok tylko w mojej sprawie, to jest też wyrok w ich sprawach, bo cały czas toczą się sprawy o eksmisje, o długi i egzekucje komornicze, toczą się sprawy przed WSA. I oni wiedzą, że ten wyrok jest jasnym sygnałem, że są skazani na porażkę w swojej walce – powiedział Śpiewak. 

– To jest taka przemoc sądu. Ludzie widzą, że działalność społeczna, działalność sygnalisty, ludzi którzy nagłaśniają spawy, krytykują władze, funkcjonariuszy publicznych, ale też biznes, po prostu w Polsce grozi wyrokiem – stwierdził aktywista miejski. 

Wykop Skomentuj100
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka