147 obserwujących
7427 notek
19432k odsłony
4039 odsłon

Premier Morawiecki wprowadza stopień alarmowy ALFA na terenie całej Polski

To nie pierwszy raz, kiedy w Polsce wprowadza się stopień alarmowy ALFA, fot. PAP/Leszek Szymański
To nie pierwszy raz, kiedy w Polsce wprowadza się stopień alarmowy ALFA, fot. PAP/Leszek Szymański
Wykop Skomentuj34

Z uwagi na obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające w całym kraju 1. stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP  oraz 2. stopień alarmowy BRAVO w Małopolsce.

Jak przekazał zastępca dyrektora RCB Grzegorz Świszcz, stopnie alarmowe obowiązywać będą od czwartku, 23 stycznia do środy 29 stycznia.


W całym kraju będzie obowiązywał najniższy stopień w skali - ALFA oraz ALFA-CRP (dotyczący zagrożenia w cyberprzestrzeni).

Wyższy stopień - BRAVO - wprowadzono w województwie Małopolskim, gdzie 27 stycznia w Miejscu Pamięci odbywać się będą centralne uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych Polski oraz przywódców i delegacji wielu państw.

Władze Muzeum Auschwitz poinformowały, że swój udział w uroczystościach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu potwierdziło 51 delegacji państwowych oraz reprezentujących organizacje międzynarodowe. Najważniejszymi gośćmi uroczystości będą byli więźniowie niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz i ocaleni z Holokaustu, których z całego świata przyjedzie ponad 200.

Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb i administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oprócz najniższych ALFA i BRAVO, istnieją także CHARLIE i DELTA. Wprowadza się je w razie zagrożenia zdarzeniem o charakterze terrorystycznym lub w sytuacji, gdy dojdzie do takiego zdarzenia.

Stopnie alarmowe były już wprowadzane przy okazji organizacji w Polsce wydarzeń międzynarodowych, np. szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach (2018 r.), Światowych Dni Młodzieży (2016 r.), konferencji na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie (2019 r.). Wprowadza je, zmienia i odwołuje w drodze zarządzenia prezes Rady Ministrów po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw wewnętrznych i szefa ABW, a w przypadkach niecierpiących zwłoki – minister właściwy do spraw wewnętrznych po zasięgnięciu opinii szefa ABW, informując o tym niezwłocznie premiera.

ja

Wykop Skomentuj34
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka