159 obserwujących
8559 notek
22539k odsłon
1948 odsłon

Prokuratura o śledztwie ws. willi w Kazimierzu Dolnym. „Zignorowano zeznania świadków”

Willa w Kazimierzu Dolnym przy ul. Góry, którą wg. CBA w 2009 r. mieli kupić na podstawioną osobę Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Willa w Kazimierzu Dolnym przy ul. Góry, którą wg. CBA w 2009 r. mieli kupić na podstawioną osobę Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Wykop Skomentuj88

Od wznowienia w 2016 r. śledztwa w sprawie majątku b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i jego małżonki przesłuchano kilkudziesięciu świadków; na materiał dowodowy składają się także dokumenty związane z zakupem willi w Kazimierzu Dolnym – podała katowicka prokuratura. 

Postępowanie jest przedłużone do 3 czerwca. Po podjęciu śledztwa zostało ono "uzupełnione o szereg czynności" – poinformowała w czwartek rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Katowicach Agnieszka Wichary. 

„Od momentu podjęcia śledztwa z umorzenia w 2016 roku, przeprowadzono szereg czynności z przesłuchania około kilkudziesięciu świadków oraz pozyskano materiał dowodowy min. w postaci dokumentów związanych z zakupem willi w Kazimierzu Dolnym i w okresie trwania śledztwa, które zostało przedłużone do dnia 3 czerwca 2020 roku prokurator nadal je kontynuuje, a zgromadzony materiał stanowił podstawę do sporządzenia analizy” – powiedziała prok. Wichary. 

"W tej sprawie do tej pory nikomu nie przedstawiono zarzutów, a Kwaśniewscy nadal nie zostali przesłuchani" – powiedziała PAP rzeczniczka prokuratury. 

W postępowaniu prowadzonym od 2007 r. ws. legalności majątku byłego prezydenta i jego małżonki, w ramach którego sprawdzano m.in., czy małżeństwo Kwaśniewskich nie uchylało się od opodatkowania, katowicka prokuratura przyjrzała się domom w Kazimierzu i Wilanowie oraz działce na północy Polski. CBA badało majątek Kwaśniewskich w efekcie nagranej w 2006 r. rozmowy Aleksandra Gudzowatego z Józefem Oleksym. 

Podczas tej rozmowy były premier mówił o nieujawnionym majątku b. prezydenta Kwaśniewskiego. „Kupili całe wzgórze w Kazimierzu od Jasia Wołka” - mówił Oleksy, mając na myśli Kwaśniewskich. „Nie wiem na kogo, ale nie na siebie” - dodał. 

Słowa te skłoniły CBA do wszczęcia Sprawy Operacyjnej Weryfikacji (zmienionej w Sprawę Operacyjnego Rozpracowania) „Krystyna” w dniu 12 października 2007 r. Równolegle Prokuratura Apelacyjna w Katowicach przeprowadziła postępowanie sprawdzające, a następnie wszczęła śledztwo w sprawie uchylania się Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich od opodatkowania poprzez zatajenie dochodów. 

Aleksander Kwaśniewski, Jolanta Kwaśniewska, Lech Wałęsa
Aleksander i Jolanta Kwaśniewscy. Fot. PAP/ LESZEK SZYMANSKI

23 lipca 2008 r. CBA sporządziło plan operacji „Silver” – z udziałem funkcjonariusza działającego pod przykryciem – Tomasza Małeckiego (agent Tomek). W ramach czynności operacyjnych CBA ustaliło, że dom w Kazimierzu należał najpierw do Marii Jaworskiej, a następnie został odsprzedany (według aktu notarialnego 19 września 2007 r. za 1,5 mln zł) Markowi Michałowskiemu. Jednak operacyjne rozpracowanie Jaworskiej, Michałowskiego i Kwaśniewskich wykazało - jak wynika z raportu CBA - że faktycznymi właścicielami willi są Kwaśniewscy. 

W założeniu CBA dokonanie zakupu kontrolowanego nieruchomości przez agenta miało doprowadzić do uzyskania dowodu, że realną stroną transakcji sprzedaży są Kwaśniewscy. Notarialnej transakcji sprzedaży dokonano 29 lipca 2009 r. w Kazimierzu Dolnym. Tuż po tym zatrzymano Marię i Jana Jaworskich oraz Marka Michałowskiego. 

Dwie sprawy tej trójki wyłączono z głównego śledztwa. Jedną ze spraw umorzono (o wyłudzenie poświadczenie nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego), a oskarżenie o zatajenie prawdy w deklaracjach dochodowych skierowano do sądu. Jaworscy zostali skazani na grzywny, a wskutek odwołania Michałowski został uniewinniony. 

Jak wynika z raportu CBA – prokurator nadzorujący śledztwo zarzuty przedstawione podejrzanym oparł wyłącznie na dokumentacji procesowej zgromadzonej w śledztwie, całkowicie pomijając materiał zebrany w ramach procedury operacyjnej CBA. 

Katowicka prokuratura apelacyjna śledztwo umorzyła w 2010 r. Jak przekazała w czwartek prok. Wichary, wówczas „ze względu na »przesłanki formalne« materiały uzyskane i wytworzone w trybie art. 17 ust. 1 i art. 19 ust. 1 Ustawy o CBA (czyli zakupu kontrolowanego) nie zostały uznane za dowód w sprawie i nie czyniono, konsekwentnie, w ich oparciu żadnych ustaleń okoliczności stanu faktycznego”. 

CBA w raporcie wskazuje, że „zignorowano zeznania świadków wskazujące na udział w przestępstwie Jolanty Kwaśniewskiej, której nie postawiono zarzutów ani przesłuchano przed wydaniem postanowienia o umorzeniu śledztwa. Pominięto też kwalifikację prawną przestępstwa prania pieniędzy (…), które było przedmiotem śledztwa”.

W grudniu 2016 r. roku katowicka prokuratura podjęła śledztwo na nowo. Na pytanie, jakie materiały z operacji CBA są w aktach obecnego śledztwa, prok. Wichary odpowiedziała: „Z uwagi na fakt, że materiały zostały tylko częściowo upublicznione i częściowo odtajnione - a pierwotnie były opatrzone klauzulą niejawności - prokuratura nie udziela informacji w tym zakresie”. 

We wtorek na stronie internetowej CBA udostępniło materiały ze śledztwa dotyczącego willi w Kazimierzu Dolnym. To m.in. raport, protokoły przesłuchań, stenogramy rozmów telefonicznych. Według rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych Stanisława Żaryna, materiały upublicznione przez CBA wskazują, że Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy byli faktycznymi właścicielami nieruchomości i to oni podejmowali najważniejsze decyzje dotyczące domu w Kazimierzu Dolnym. 

B. prezydent i jego małżonka w przesłanym w środę mediom oświadczeniu raport CBA określili jako manipulację. Kwaśniewscy oświadczyli, że żądają ujawnienia wszystkich materiałów śledztwa. 

W połowie stycznia w programie „Superwizjer” TVN „agent Tomek” (Tomasz Kaczmarek) oskarżył Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika (w przeszłości wiceszefa CBA, obecnie wiceszefa MSWiA). „Miałem wytworzyć przeświadczenie, że dom w Kazimierzu Dolnym należy do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. Ja osobiście nigdy takiego przeświadczenia nie powziąłem, a moje notatki (w których to Kaczmarek potwierdzał) i złożone zeznania są efektem nacisków ze strony moich byłych przełożonych” - mówił były agent CBA. 

Po wypowiedziach Kaczmarka prokuratura wszczęła postępowanie dotyczące składania przez niego od lipca 2009 r. do 12 grudnia 2019 r. fałszywych zeznań w toku postępowań przygotowawczych. 

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych oświadczył we wtorek, że operacja CBA była prowadzona zgodnie z przepisami, Biuro otrzymywało wymagane prawem zgody Prokuratora Generalnego i Sądu na poszczególne etapy działań.

KW

Wykop Skomentuj88
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka