154 obserwujących
7968 notek
21005k odsłon
1556 odsłon

Opłata cukrowa i od tzw. małpek. Senat odrzucił ustawę

Senat odrzucił ustawę wprowadzającą opłaty cukrową i od "małpek". fot. PAP
Senat odrzucił ustawę wprowadzającą opłaty cukrową i od "małpek". fot. PAP
Wykop Skomentuj54

Senat odrzucił ustawę wprowadzającą opłaty cukrową i od "małpek”.

Senat odrzucił w głosowaniu ustawę wprowadzającą tzw. podatek cukrowy. Ustawa została odrzucona 45 głosami KO, Koalicji Polskiej i senatorów niezależnych i niezrzeszonych. Przeciw odrzuceniu głosowało 37 senatorów PiS i jeden Lewicy. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Koronawirus "dopadł" podatek od cukru

Podczas dyskusji w Senacie senatorowie KO domagali się konsultacji ustawy z przedsiębiorcami. Zwracali też uwagę na potrzebę przesunięcia terminu wejścia w życie ustawy, żeby wobec pandemii koronawirusa nie obciążać przedsiębiorców dodatkowymi kosztami.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński wyjaśniał, że odbyło się kilka spotkań resortu z przedstawicielami przedsiębiorców, producentów soków i żywności. Dotyczyły one trzech obszarów - wysokości opłat za napoje słodzone, opóźnienia ich poboru, a także przeniesienia poboru opłaty na producenta. Poinformował, że obu stronom nie udało się w tych sprawach wypracować konsensusu.

Cieszyński mówił też, że jeśli pojawiłaby się propozycja przełożenia terminu wejścia w życie ustawy, rząd byłby skłonny ją poprzeć zarówno na etapie prac w Senacie, jak i podczas prac nad poprawkami Senatu w Sejmie.

O co chodzi w opłacie cukrowej

Przepisy, które miały wejść w życie zakładają, że przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia będą zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml. Ma to być 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Przykładowo oznacza to 1 zł od 100 ml małpki wódki 40-proc., 2 zł od 200 ml "małpki" wódki 40-proc. i 88 gr od 250 ml małpki wina 14-proc.

Ustawa zakłada też wprowadzenie opłaty od napojów słodzonych, podzielonej na część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju. Planowany termin wejścia w życie ustawy to 1 lipca 2020 roku.

Po odrzuceniu ustawa wraca do Sejmu.

Pomysł wprowadzenia podatku cukrowego nie podoba się polskim konsumentom, przedsiębiorcom, pracodawcom, i pracownikom zatrudnionych w sektorze spożywczym. Zdaniem protestujących, podatek ten spowoduje, że klienci jeszcze bardziej mogą odczuć drożyznę na półkach, zarządzający firmami nagłe zahamowanie rozwoju swoich firm lub nawet ich bankructwa.

KJ

Wykop Skomentuj54
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka