149 obserwujących
7794 notki
20519k odsłon
955 odsłon

Matura próbna 2020. Uczniowie dostali od CKE arkusze z 2015 roku

Licealistka ze Szczecina zmaga się z próbną maturą z języka polskiego, fot. PAP/Marcin Bielecki
Licealistka ze Szczecina zmaga się z próbną maturą z języka polskiego, fot. PAP/Marcin Bielecki
Wykop Skomentuj33

Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępniła rano w internecie pierwszy z arkuszy próbnego egzaminu maturalnego – z zadaniami z języka polskiego na poziomie podstawowym. Uczniowie zauważyli, że jest to kopia matury poprawkowej z czerwca 2015 roku.

Uczniowie mieli 170 minut na rozwiązanie zadań. Niektórzy szybko zauważyli, że zadania na arkuszach są im znajome. Okazało się, że CKE jako maturę próbną wykorzystała arkusz matury poprawkowej z 1 czerwca 2015 roku. Był to termin dodatkowy dla tych, którzy uzyskali zgodę dyrektora OKE na przystąpienie do egzaminu w późniejszym terminie.

Maturzyści wyśmiali nową-starą maturę. Część uczniów rozwiązywała już te zadania wcześniej i znała odpowiedzi.


Co znalazło się w kontrowersyjnym arkuszu? Wypracowania, które odnosiły się do III części „Dziadów” Adama Mickiewicza i utworu „Improwizacja” Adama Zagajewskiego. Pojawiły się również zadania zamknięte odnoszące się m.in. do Trylogii oraz kilka zadań typowo gramatycznych.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej doktor Marcin Smolik przyznał, że w udostępnianych arkuszach są wykorzystywane zadania z lat ubiegłych.

- Nie ma takiej możliwości, żeby w ciągu tygodnia stworzyć arkusz zadań, które byłby dobrej jakości. Bo nie ma możliwości zrobienia zadań dobrej jakości przez tydzień. Jeżeli dajemy jakiś arkusz, to dajemy arkusz składający się z zadań, o których wiemy, że są poprawne merytorycznie, nie zawierają żadnych błędów - mówi Smolik.

Dyrektor CKE mówi, że jeżeli ktoś taki arkusz już rozwiązywał, nie musi robić go ponownie. - Może zamiast tego wrócić do lektury albo zastanowić się, co innego by napisał w wypracowaniu niż to, co napisał pierwszym razem. Ale może też chociażby zamiast tego wypracowania, które pisał, napisać wypracowanie na drugi temat w tym arkuszu, bo też nie sądzę, żeby oba tematy pisał za pierwszym razem - uważa Marcin Smolik.

Podobna sytuacja była już wczoraj w przypadku próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. CKE dała uczniom do rozwiązania egzamin czerwcowy – tyle że z 2019 roku.

image
Arkusz CKE na ekranie komputera, fot. PAP/Marcin Bielecki.

Próbne egzaminy maturalne odbywają się w dwóch turach, o 9:00 i 14:00, a szczegółowy harmonogram można znaleźć na stronie internetowej CKE. Próbna matura z polskiego z części rozszerzonej rozpoczęła się dziś  po południu o godzinie 14.00, arkusz otrzymali również uczniowie, którzy będą zdawać fizykę. Czas na rozwiązanie zadań to 180 minut.

3 kwietnia (piątek) opublikowane zostaną arkusze: rano - matematyka (poziom podstawowy), po południu - matematyka (poziom rozszerzony), filozofia (poziom rozszerzony), język łaciński (poziom rozszerzony), historia sztuki (poziom rozszerzony), historia muzyki (poziom rozszerzony).

6 kwietnia (poniedziałek) opublikowane zostaną arkusze: rano - języki obce nowożytne (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski - na poziomie podstawowym), po południu - języki obce nowożytne (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski - na poziomie rozszerzonym).

7 kwietnia (wtorek) opublikowane zostaną arkusze: rano - biologia (poziom rozszerzony), wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony), po południu - geografia (poziom rozszerzony), informatyka (poziom rozszerzony).

8 kwietnia (środa) opublikowane zostaną arkusze: rano - chemia (poziom rozszerzony), języki mniejszości narodowych (język litewski, język białoruski, język ukraiński - poziom podstawowy), po południu - historia (poziom rozszerzony), języki mniejszości narodowych (język litewski, język białoruski, język ukraiński - poziom rozszerzony), język kaszubski (poziom rozszerzony).

Uczniowie poznają wyniki z próbnej matury 2020 po 15 kwietnia. Wcześniej otrzymają je nauczyciele.

Egzaminy maturalne mają rozpocząć się 4 maja. Sesja pisemnych potrwa do 21 maja, a ustnych do 22 maja. O odwołanie egzaminów dla uczniów klas ósmych i egzaminów maturalnych zwrócił się w poniedziałek do szefa MEN Związek Nauczycielstwa Polskiego. Jak wskazał, organizacja ich w szkołach wiąże się narażeniem zdrowia i życia uczniów i nauczycieli.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski, pytany czy realne jest utrzymanie obecnych terminów obu egzaminów odparł w Polskim Radiu 24: "specustawa daje nam możliwość zmiany terminarza roku szkolnego i jeżeli będzie taka potrzeba, to z tej możliwości skorzystamy". O przesunięcie matur apeluje również Koalicja Obywatelska i Wolny Związek Zawodowy "Solidarność-Oświata".

ja

Wykop Skomentuj33
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo