154 obserwujących
8022 notki
21167k odsłon
1584 odsłony

Plan Dudy: inwestycje strategiczne i bon turystyczny - 500 zł na każde dziecko

Prezydent Andrzej Duda przedstawił w Stalowej Woli tzw. Plan Dudy, fot.  PAP/Darek Delmanowicz
Prezydent Andrzej Duda przedstawił w Stalowej Woli tzw. Plan Dudy, fot. PAP/Darek Delmanowicz
Wykop Skomentuj141

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Stalowej Woli przedstawił swój plan rozwoju Polski na najbliższe miesiące i lata. Wśród zapowiedzi znalazły się m.in. 500 złotych na każde dziecko w rodzinie na potrzeby wypoczynku wakacyjnego oraz wspieranie wielkich inwestycji strategicznych, jak CPK, przekop Mierzei Wiślanej czy budowa dróg.

- Kandyduję po to, żeby nikt nas o pięć lat nie cofnął, kandyduję po to, żeby nie przyszedł ktoś, kto zaburzy rozwój, kto będzie generował awantury i kłótnie, kto zamiast budować będzie się bił albo walczył jak zapowiadają co poniektórzy - powiedział prezydent na spotkaniu z mieszkańcami Stalowej Woli.

- Chcę dalej być prezydentem polskich spraw, bo to jest dla mnie najważniejsze i dlatego właśnie kandyduje na urząd prezydenta Rzeczypospolitej, dla polskich spraw - powiedział Duda. Podkreślił, że te polskie sprawy to była przede wszystkim polska rodzina.

Duda w Stalowej Woli stwierdził, że jego kandydowanie na prezydenta ma dwa aspekty. Pierwszy to "wymiar stabilizacyjny" – Niczego, co otrzymała dotąd polska rodzina, tego, co zostało w Polsce zbudowane (...), nic z tego nie zostanie odebrane, dopóki ja będę pełnił urząd prezydenta – zapewnił.

- Po drugie odważana i ambitna Polska. Odważne i ambitne myślenie o polskich sprawach. Polskie sprawy absolutnie na pierwszym miejscu. Inwestycje, odwaga i rozwój. My taką odwagę mamy i dlatego zrealizujemy plany inwestycyjne. Taka polityka jest nam potrzebna – mówił Duda.

Dlatego zaproponował m.in. bon turystyczny - 500 zł na każde dziecko na potrzeby wypoczynku krajowego. Może on zostać uruchomiony już w te wakacje. Według niego te środki poprawią sytuację polskich rodzin, ale też dotkniętej skutkami pandemii polskiej branży turystycznej. Skorzystają na tym właśnie polscy przedsiębiorcy, świadczący usługi turystyczne w całym kraju.

- Te pieniądze będą tak emitowane, jak 500 plus. Rodziny będą otrzymywały bon turystyczny na dziecko, to będzie 500 zł na każde dziecko w rodzinie do wykorzystania na potrzeby wypoczynku turystycznego, wyjazdów, kolonii, wczasów, wszystkiego tego, co z tym związane - powiedział Duda.

Zapowiedział, że będzie o szczegółach tego programu mówił w kolejnych dniach, ale rozwiązanie jest już praktycznie gotowe.

- Podczas epidemii koronawirusa ratowaliśmy życie. Teraz najważniejsze jest, by przetrwała polska gospodarka - mówił prezydent Andrzej Duda w Stalowej Woli. W jego ocenie rząd podczas epidemii podjął ostre, ale mądre decyzje. Ocenił, że dziennie państwo wydaje miliard zł na wsparcie dla firm, po to by przedsiębiorcy "wytrzymali i wrócili na drogę rozwoju". - To zadanie uda nam się zrealizować, wierzę w to, że my pod względem gospodarczym przechodzimy i przejdziemy epidemię koronawirusa w miarę bezpiecznie. Że większość polskich przedsięwzięć i miejsc pracy w naszym kraju zostanie uratowana - mówił prezydent.

Duda przekonywał, że chce, aby Polska czerpała swoją siłę z tradycji opartej na chrześcijaństwie i jednocześnie tradycji, która "każe nam myśleć nowocześnie".

- Dlatego plan na te najbliższe lata to jest przede wszystkim plan wielkich inwestycji strategicznych, o których ostatnio mówimy, które będą kołem zamachowym naszej gospodarki i nie tylko wyprowadzą nas z kryzysu, ale przede wszystkim poprowadzą nas drogą rozwoju przez najbliższe lata - mówił prezydent.

Jako pierwszą z tych inwestycji wymienił Centralny Port Komunikacyjny, który - jak ocenił - przyczyni się do umocnienia miejsca Polski "w przestrzeni europejskiej". - Będziemy mieli wielki port komunikacyjny, będziemy mieli nową komunikację w naszym kraju - chociażby wspomniane wielokrotnie 1800 km linii kolejowych - zapewniał. Przekonywał, że dzięki tej inwestycji będą powstały nowe przedsiębiorstwa i pojawią się inwestycje z zagranicy. - To będą centra gospodarcze, logistyczne, różnego rodzaju huby, które stworzą się wokół CPK,  te inwestycje mogą generować 3 proc. PKB - mówił Duda.

Jako drugą inwestycję wymieniał przekop Mierzei Wiślanej. Duda ocenił, że jest to inwestycja kwestionowana, ponieważ "nie jest w smak różnym interesom, także zagranicznym". Przekop Mierzei Wiślanej określił jako szansę dla lokalnych mieszkańców, która umożliwi także marynarce wojennej swobodny wpływ na tereny Zalewu Wiślanego. - To kolejny element budowania naszej suwerenności - zapewniał prezydent.

Kolejne inwestycje to budowa wielkich arterii komunikacyjnych, takich jak Via Carpatia, Via Baltica i linia kolejowa Rail Baltica. Jak mówił, takie inwestycje mają wyrównywać szanse i poziom rozwoju w ramach UE.

- Via Carpatia połączy kraje bałtyckie ze Słowacją, będzie arterią Europy Centralnej, Europy Trójmorza, która połączy, mam nadzieję, w przyszłości Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym i Adriatykiem w wyniku porozumienia państw, które leżą w naszej części Europy i które dzielą wspólną, trudną historię – mówił Duda.

Wykop Skomentuj141
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka