154 obserwujących
7993 notki
21083k odsłony
2615 odsłon

Watykan zdecydował - abp Ryś administratorem diecezji kaliskiej. „Więź” o bp. Janiaku

Arcybiskup Grzegorz Ryś. Fot. PAP/	Grzegorz Michałowski
Arcybiskup Grzegorz Ryś. Fot. PAP/ Grzegorz Michałowski
Wykop Skomentuj69

Bp Edward Janiak nadal pozostaje ordynariuszem diecezji kaliskiej. 

Papież Franciszek mianował administratora apostolskiego sede plena diecezji kaliskiej w osobie metropolity łódzkiego, arcybiskupa Grzegorza Rysia.  

nformację podała w czwartek w komunikacie Nuncjatura Apostolska w Polsce.  

Administrator apostolski sede plena kieruje diecezją w okresie poważnej, lecz w założeniu tymczasowej, przeszkody w sprawowaniu urzędu przez ordynariusza (np. długotrwałej choroby). 

Standardowo w takiej sytuacji rządy w diecezji przejmuje biskup koadiutor lub, jeśli takiego nie ma (a np. w diecezjach polskich koadiutorów powołuje się niezwykle sporadycznie), osoby wyznaczone w specjalnym, niejawnym wykazie wydanym przez biskupa przed nastaniem przeszkody lub, jeśli wykaz nie został wydany, administrator diecezjalny powołany przez kolegium konsultorów. 

Papież może jednak w każdej chwili ustanowić na danej stolicy biskupiej administratora apostolskiego, wybranego przez siebie. Powinien go następnie odwołać z chwilą powrotu do obowiązków dotychczasowego biskupa. 

W maju br. w filmie braci Sekielskich „Zabawa w chowanego” pojawiło się oskarżenie pod adresem biskupa Janiaka. Zarzucono mu tuszowanie czynów pedofilskich. 

Po jego emisji 16 maja delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że „trzeba wyjaśnić wszystkie sprawy”. Zaznaczył, że „nikt w Kościele nie może uchylać się od odpowiedzialności”. 

Zwrócił się wówczas za pośrednictwem nuncjatury do Stolicy Apostolskiej o wszczęcie postępowania nakazanego przez motu proprio papieża Franciszka, dotyczącego zaniechania wymaganego prawem działania. 

„W następstwie formalnego zgłoszenia przekazanego do Stolicy Apostolskiej w dniach 18 i 20 maja 2020 r. Kongregacja ds. biskupów, w oparciu o motu proprio Ojca Świętego Franciszka »Vos estis lux mundi« (art. 10 §1), pismem z dnia 26 maja 2020 roku upoważniła arcybiskupa metropolitę poznańskiego do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych” – podano 2 czerwca w komunikacie na stronie archidiecezji poznańskiej. 

Bp Janiak 15 czerwca rozesłał do biskupów w kraju list, w którym skrytykował działania prymasa Wojciecha Polaka i poddał w wątpliwość wybór i działania Fundacji św. Józefa KEP, której celem jest wspomaganie istniejących inicjatyw i podejmowanie nowych działań na rzecz różnorakiej pomocy osobom skrzywdzonym przez osoby duchowne. 

Biskup Edward Janiak
Biskup Diecezji Kaliskiej Edward Janiak. Fot. PAP/Tomasz Wojtasik

Odpowiadając na zarzuty abp Wojciech Polak wydał oświadczenie, w którym przypomniał, że zgodnie z motu proprio papieża Franciszka „Vos estis lux mundi” jego obowiązkiem było poinformowania o sprawie władzę kościelną. Dodał jednocześnie, że „złożenie zawiadomienia nie rozstrzyga o winie i daje rzeczywistą szansę ks. bp. Edwardowi Janiakowi na przedstawienie argumentów w swojej obronie”. – Osądzenie sprawy jest wyłączną kompetencją Stolicy Apostolskiej – przypomniał. 

We wtorek 23 czerwca „Gazeta Wyborcza” poinformowała, że na początku czerwca bp Edward Janiak został przewieziony karetką na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Kaliszu, gdzie okazało się, że miał 3,44 promila alkoholu we krwi. „Podano mu kroplówki, po których znajomi odebrali go z oddziału” - czytamy w artykule. 

„Więź”: Skarga na bpa Janiaka

Z kolei magazyn „Więź” w poniedziałek podał, że w lutym 2018 r. do warszawskiej nuncjatury trafiła obszerna skarga na działania bpa Janiaka. „Rektor kaliskiego seminarium duchownego postawił biskupowi zarzuty tolerowania wśród księży wykorzystywania seksualnego osób małoletnich i aktywnego homoseksualizmu” - czytamy w artykule. 

W odpowiedzi na doniesienia medialne rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik 23 czerwca wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że sprawa podawanych zdarzeń zostanie wyjaśniona. 

Podkreślił jednocześnie, że „jeśli informacje ws. bpa Janiaka się potwierdzą, to opisywana sytuacja nigdy nie powinna się wydarzyć”. 

Papież Franciszek mianował 25 czerwca administratora apostolskiego sede plena diecezji kaliskiej w osobie metropolity łódzkiego, arcybiskupa Grzegorza Rysia - podała w czwartek w komunikacie Nuncjatura Apostolska w Polsce. Nadal ordynariuszem diecezji kaliskiej jest bp Edward Janiak. 

Zgodnie z prawem kanonicznym biskupa diecezji mianuje papież w sposób nieskrępowany. Ponadto biskupi diecezjalni są zrównania w prawie i odpowiadają za powierzony im lud Boży przed papieżem. 

Zgodnie z nowym podziałem administracyjnym Kościoła wprowadzonym w Polsce na mocy bulli papieża Jana Pawła II diecezja kaliska jest częścią metropolii poznańskiej. 

Abp Grzegorz Ryś od września 2017 roku jest on ordynariuszem archidiecezji łódzkiej. 29 czerwca 2018 roku otrzymał od papież Franciszka paliusz kardynalski, który został mu uroczyście nałożony 5 października 2018 w katedrze łódzkiej przez arcybiskupa nuncjusza apostolskiego w Polsce abp Salvatore Pennacchio. 

W ramach KEP od 2011 r. abp Grzegorz Ryś jest przewodniczącym Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, działającego przy Komisji Duszpasterstwa, a w 2017 został wybrany do Rady Stałej. 

KW

Wykop Skomentuj69
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo