154 obserwujących
8017 notek
21153k odsłony
876 odsłon

Do kiedy można dopisać się do spisu wyborców? Sprawdź przed drugą turą wyborów

Przed drugą turą możemy dopisać się do spisu wyborców jak i zagłosować korespondencyjnie. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Przed drugą turą możemy dopisać się do spisu wyborców jak i zagłosować korespondencyjnie. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Wykop Skomentuj13

Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski zmierzą się w drugiej turze 12 lipca. Wielu wyborców będzie wtedy wypoczywać na urlopach - należy zatem przestrzegać ścisłego terminu przy dopisaniu się do spisu wyborców. Do końca dnia można jeszcze złożyć wniosek o możliwość głosowania korespondencyjnego. 

Dopisanie do spisu wyborców 

Osoby, które będą przebywać w czasie głosowania na prezydenta RP poza miejscem stałego zamieszkania, mają czas na dopisanie się do spisu wyborców danej gminy do wtorku 7 lipca. Wtedy zagłosujemy tam, gdzie spędzamy urlop.

Wystarczy złożyć wniosek online za pomocą profilu zaufanego ePUAP lub udać się do urzędu gminy. W dokumencie muszą być zawarte informacje tj.: imię, nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, PESEL, adres zamieszkania, adres pobytu czasowego w dniu wyborów.

Jeśli w pierwszej turze wyborów 28 czerwca głosowaliśmy w Krakowie, a mieszkamy na stałe w Warszawie, to jako wyborcy figurujemy w spisie krakowskim. Tam też będziemy dopisani 12 lipca. W przypadku, w którym zamierzamy głosować w innym miejscu - np. tam, gdzie mieszkamy - jesteśmy zobligowani uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania. Dokument pobieramy w urzędzie, w którym dopisywano nas do spisu wyborców - w omówionym przypadku nastąpi to w Krakowie.

Z zaświadczeniem otrzymamy prawo do głosowania w dowolnym obwodzie w kraju, za granicą albo na polskim statku morskim.

Pamiętajmy: jeśli złożyliśmy wniosek do dopisanie się do spisu wyborców przed pierwszą turą, automatycznie przechodzi on na drugą turę. 

Jak dopisać się do spisu wyborców przez ePUAP

W tym celu należy wejść w stronę gov.pl i wybrać opcję "Złóż wniosek o dopisanie do spisu wyborców". Następnie kliknąć w "Dopisz się do spisu wyborców". Procedurę potwierdzamy podpisem elektronicznym za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu. Potwierdzenie poprawnie wykonanej czynności zostanie wysłane na skrzynkę odbiorczą na koncie Mój GOV i podany we wniosku adres e-mail. 

Z możliwości elektronicznego dopisania się do spisu wyborców w danej gminie możemy skorzystać maksymalnie do 7 lipca godziny 23.59. 

Głosowanie korespondencyjne w drugiej turze 

Zamiar oddania głosu w formie korespondencyjnej należy zgłosić za pośrednictwem strony gov.pl. Tam klikamy we frazę "Zgłoś zamiar głosowania korespondencyjnego dla osób głosujących w Polsce", a następnie "Zgłoś zamiar głosowania". Na koniec wystarczy zalogować się przez profil zaufany lub e-dowód. 

W przypadku osób niepełnosprawnych, wymagających nakładki Braille'a, trzeba zaznaczyć odpowiednie oświadczenia i załączyć aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Wyborcy określają też, czy zamierzają odebrać pakiet wyborczy w urzędzie, czy ma on zostać wysłany na podany w oświadczeniu adres. Zgłoszenie podpisuje się elektronicznie i wysyła, a potwierdzenie poprawnie wykonanej procedury zostanie przesłane na skrzynkę odbiorczą na indywidualnym koncie Mój GOV. 

Urzędnicy odrzucą nasz wniosek w danych przypadkach: jeśli nie uzupełnimy dokumentu, nie poprawimy go w ciągu jednego dnia od wezwania, nie mamy ustanowionego pełnomocnika do głosowania i jeśli wydano nam już zaświadczenie o prawie do głosowania na terenie gminy, w której będziemy przebywać 12 lipca. 

Osoby przebywające na kwarantannie z powodu podejrzenia zakażeniem koronawirusem mogą zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego do wtorku 7 lipca. Ci, którzy zostaną skierowani na kwarantannę po dniu 7 lipca i chcą wybrać kandydata na prezydenta, mają czas na wypełnienie zgłoszenia do 10 lipca. 

GW

Wykop Skomentuj13
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka