159 obserwujących
8499 notek
22355k odsłon
1495 odsłon

Bon turystyczny z podpisem prezydenta. Zasady, kiedy, gdzie można skorzystać?

Bon turystyczny w wysokości 500 zł przysługuje na każde dziecko.
Bon turystyczny w wysokości 500 zł przysługuje na każde dziecko.
Wykop Skomentuj48

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Polskim Bonie Turystycznym. Ile wynosi pomoc, do kogo jest skierowana, w jakich przypadkach będzie można skorzystać z dofinansowania? Czy trzeba składać wniosek o bon turystyczny?

Bon turystyczny w wysokości 500 zł na każde dziecko i 1000 zł na dziecko niepełnosprawne - przewiduje podpisana przez prezydenta ustawa o Polskim Bonie Turystycznym podało w piątek MR. Bon nie będzie miał formy gotówkowej, ale zapłacić nim będzie można usługę hotelarską lub imprezę turystyczną.

"Ustawa o #PolskiBonTurystyczny z podpisem @prezydentpl. Oznacza to, że rodzice dostaną 500 zł na każde dziecko i dodatkowe 500 zł na dziecko z niepełnosprawnością. Polskie rodziny będą mogły wykorzystać bony aż do marca 2022 r." - czytamy na Twitterze resortu rozwoju.


Bon turystyczny - co to jest?

Bon turystyczny to nowa forma wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19. Wyniesie jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia oraz jedno dodatkowe świadczenie 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności - wyjaśnia na swojej stronie resort rozwoju.

Gdzie można skorzystać z bonu turystycznego?

Bonem będzie można płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie Polski. Jak wyjaśnia MR, bon turystyczny będzie można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

Na razie nie wiadomo, czy bonem będzie można płacić za spływy kajakowe czy parki linowe - wciąż trwają prace nad katalogiem bazy turystycznej, które koordynuje Polska Organizacja Turystyczna. Lista przedsiębiorców pojawi się na stronie bonturystyczny.gov.pl i na bieżąco będzie weryfikowana przez POT, która będzie np. usuwała te podmioty, które znajdą się na niej bez spełnienia wymaganych ustawą warunków.

Za pomocą bonu będzie można dokonywać płatności wielokrotnie, aż do wyczerpania kwoty bonu.

Do kiedy jest ważny bon turystyczny? 

Polski Bon Turystyczny ma formę elektronicznego bonu, ważnego do końca marca 2022 r.

Kto może skorzystać z bonu turystycznego?

Wsparcie przeznaczone jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem. Bony będą przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów - czyli tak samo jak w przypadku 500 plus.

Bon turystyczny będzie mogło otrzymać prawie 2,4 mln rodzin. Blisko 80 proc. (1,9 mln rodzin) ma dwoje lub więcej dzieci, więc otrzyma świadczenie w wysokości 1000 zł i więcej. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci - szacuje Ministerstwo Rozwoju.

Jak skorzystać z bonu turystycznego?

Bon turystyczny będzie dostępny po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS podobnie jak w przypadku 500 plus. Żeby go dostać, trzeba się zarejestrować na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Osoba uprawniona będzie musiała założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, zalogować się i aktywować bon. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekaże bon SMS-em lub e-mailem.Tam dostaniemy kod o wartości 500 złotych i ten kod podamy w hotelowej recepcji albo kupując dziecku obóz. Listę miejsc, w których możemy wykorzystać ten bon, znajdziemy wkrótce na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Resort rozwoju informował, że z bonu skorzysta kilkadziesiąt tysięcy podmiotów w branży turystycznej, z których 85 proc. stanowić będą mikro, małe i średnie firmy. Uważajmy na oszustów. Sami pobierzemy ten bon ze strony internetowej ZUS-u - bez opłat i bez pośredników.

W jakiej formie będzie bon turystyczny?

Bon turystyczny będzie mieć postać dokumentu elektronicznego. Po aktywacji w systemie teleinformatycznym, prowadzonym przez ZUS, bon będzie przekazany za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.

Bon turystyczny trzeba będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Od kiedy można korzystać z bonu turystycznego?

Po wejściu w życie ustawy o Polskim Bonie Turystycznym Minister Rozwoju ogłosi, od kiedy podmioty turystyczne i organizacje pożytku publicznego będą mogły rejestrować się w systemie informatycznym i od kiedy będzie można korzystać z bonów. Obecnie ZUS prowadzi intensywne prace przygotowawcze do wdrożenia przedsięwzięcia.

KJ

Wykop Skomentuj48
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka