157 obserwujących
8363 notki
22007k odsłon
1322 odsłony

Wyższe emerytury dla zasłużonych działaczy opozycji w PRL. Minimum 2400 złotych

Działacze opozycji mogą liczyć na podwyższenie świadczeń. Fot. Wikipedia
Działacze opozycji mogą liczyć na podwyższenie świadczeń. Fot. Wikipedia
Wykop Skomentuj73

Działacze antykomunistycznej opozycji i represjonowani w czasach PRL mogą liczyć na podwyższone emerytury. Rząd przyjął we wtorek projekt, który zakłada świadczenia dla takich osób w wysokości minimum 2400 złotych. 

- Projekt będzie zakładał wyrównanie szkód i wprowadzenie sprawiedliwości, której należy dokonać w zakresie emerytalnym. Każda osoba, która ma status działacza opozycji komunistycznej, bądź represjonowanej z powodów politycznych będzie miała emeryturę w wysokości co najmniej 2400 złotych - zapowiedział  programie "Tłit wp.pl" rzecznik gabinetu Mateusza Morawieckiego, Piotr Muller. 

W taki sposób rząd zamierza uhonorować opozycjonistów, którzy byli represjonowani na ulicach podczas demonstracji antykomunistycznych, przesłuchań na komisariatach, w miejscach internowania i więzieniach. Zdaniem Mullera, PiS odkąd przejęło władzę, zastanawiało się nad zadośćuczynieniem dla zasłużonych działaczy w czasach komunistycznych. 

Osoby, które nie wypracowały emerytury, mogą liczyć na dodatek emerytalny, który łącznie wyrówna comiesięczną kwotę do poziomu 2,4 tys. złotych. Represjonowani w PRL otrzymają też zniżki na przejazd komunikacją publiczną w wysokości 50 proc., kolej, a także szereg innych udogodnień, które zostaną opracowane przez Radę Ministrów. 

Muller zwrócił też uwagę na odebranie "nieuprawnionych przywilejów" funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa. Ustawa dezubekizacyjna weszła w życie w październiku 2017 roku i spotkała się z falą oburzenia ze strony części byłych kadr mundurowych. Przepisy wprowadziły obniżenie wysokości rent i emerytur dla byłych funkcjonariuszy SB, które odtąd nie mogły przekraczać poziomu średnich świadczeń wypłacanych przez ZUS. 

Świadczenia dla działaczy opozycji będą waloryzowane tak, jak emerytury. - Jesteśmy zdeterminowani, by tuż po rocznicy Sierpnia te przepisy weszły w życie - zaznaczył Muller i wyraził nadzieję, że projekt zmian zostanie przyjęty przez Sejm już w piątek.

O podwyższenie emerytur i rent dla byłych członków opozycji antykomunistycznej od lat zabiega Stowarzyszenie Wolnego Słowa pod przewodnictwem Wojciecha Borowika - współpracownika KOR, NZS i "Solidarności". 

GW

Wykop Skomentuj73
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo