156 obserwujących
8373 notki
22030k odsłon
2477 odsłon

Extinction Rebellion protestuje w Warszawie. Ale nie przeciw zanieczyszczeniu Wisły

Protest ekologicznych aktywistów z Extinction Rebellion w Warszawie. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Protest ekologicznych aktywistów z Extinction Rebellion w Warszawie. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Wykop Skomentuj141

Grupa aktywistów zablokowała w poniedziałek ulicę Świętokrzyską w Warszawie, ogłaszając „alarm klimatyczny”. 

Działacze ruchu ekologicznego Extinction Rebellion, którzy w ramach protestu przeciw bierności rządu ws. klimatycznych zablokowali w poniedziałek ul. Świętokrzyską w Warszawie, nie mają w planach protestu przeciw zanieczyszczeniu Wisły ściekami zrzucanymi przez miasto. 

W ramach akcji organizowanej przez ruch ekologiczny Extinction Rebellion grupa aktywistów zablokowała w poniedziałek rano ulicę Świętokrzyską, ogłaszając „alarm klimatyczny”. 

– Protestujemy przeciw bierności parlamentu i rządu wobec nadchodącej katastrofy klimatycznej – powiedział jeden aktywistów ruchu Błażej Miernikiewicz. Wskazał na dramatyczne konsekwencje braku realnych działań w celu ochrony klimatu, w tym na zagrażający Polsce brak wody pitnej. 

Zapytany, czy – w tym kontekście - protest również dotyczy zanieczyszczenia Wisły ściekami komunalnymi, które w wyniku awarii kolektora są zrzucane do rzeki odparł, że nie. Wyjaśnił, że w tym wypadku władze podjęły odpowiednie działania mające na celu jak najszybsze zatrzymanie zrzutu nieczystości. – Awaria Czajki, to poważny problem, ale kryzys klimatyczny jest o wiele poważniejszy – ocenił Miernikiewicz. 

Extinction Rebellion, Warszawa, alarm klimatyczny
Działacze Extinction Rebellion żądają uchwały ogłaszającej w Polsce alarm klimatyczny.  PAP/Wojciech Olkuśnik

Na oficjalnej stronie ER opublikowany jest apel do posłów, senatorów, ministrów i prezydenta, w którym przedstawiciele środowisk ekologicznych domagają się ogłoszenia Alarmu Klimatycznego. „Jesteśmy oburzeni i oburzone biernością polityków wobec zbliżającej się katastrofy klimatycznej” - piszą. 

„Żądamy od was ogłoszenia alarmu klimatycznego dla Polski. Domagamy się podjęcia natychmiastowych działań mających na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej Polski. »Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do narodu. Naród sprawuje swoją władzę przez swych przedstawicieli lub bezpośrednio«. Tak brzmi artykuł czwarty Konstytucji RP. Domagamy się, aby nasz głos został wysłuchany” - czytamy w apelu. 

„Extinction Rebellion (ang. bunt przeciwko wymieraniu) jest międzynarodowym oddolnym ruchem walczącym z biernością rządów na całym świecie wobec katastrofy klimatycznej. Aktywiści działają w 1175 grupach lokalnych w 68 krajach na wszystkich kontynentach” – czytamy w materiale informacyjnym ruchu.

KW

Wykop Skomentuj141
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości