Jest nowy kandydat PSL i Konfederacji na RPO. To znany, liberalny prawnik

Robert Gwiazdowski (w środku) ubiega się o funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. Fot. PAP/Piotr Nowak
Robert Gwiazdowski (w środku) ubiega się o funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. Fot. PAP/Piotr Nowak

Robert Gwiazdowski - ekspert Centrum im. Adama Smitha - jest wspólnym kandydatem PSL i Konfederacji na Rzecznika Praw Obywatelskich. Prawnik zamierza ubiegać się o urząd obok Piotra Wawrzyka - zgłoszonego przez PiS - i Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, popieranej przez Lewicę i KO. 

Termin na zgłoszenia kandydatów na następcę Adama Bodnara mijał 29 grudnia. Rzecznika Praw Obywatelskich wybiera Sejm na wniosek marszałka lub grupy 35 posłów, ale potem wymagana jest zgoda Senatu. Jeśli w ciągu 30 dni izba wyższa parlamentu nie zajmuje stanowiska ws. uchwały Sejmu, oznacza to przyjęcie wyłonionego urzędnika. Jak zapisano w konstytucji, Senat może odmówić powołania wybranej osoby na RPO. Wówczas Sejm musi przedstawić innego kandydata. 

- Klub PSL-Koalicja Polska wystąpił do wydziałów prawa wszystkich uczelni w naszym kraju o włączenie się do tego swoistego naboru, aby wskazać kandydatów, którzy cieszyliby się autorytetem, poparciem uczelni. Dzisiaj, jako klub PSL z naszymi partnerami z Konfederacji zgłaszamy osobę prof. Roberta Gwiazdowskiego na funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich - poinformował we wtorek Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z ramienia PSL. 

- My dziś prezentujemy kandydata roztropnego centrum, kandydata, który może skupić wokół swojej wizji rzecznikowania wiele osób, które nie chcą być utożsamiane ani z prawicą, ani z lewicą, tylko z roztropnym centrum - dodał. 


Gwiazdowski uważa, że jego szansę na zwycięstwo są małe, ponieważ PiS ma większość w Sejmie, natomiast Koalicja Obywatelska może doprowadzić w Senacie do impasu w głosowaniu. - Rzecznik nie powinien rozkładać akcentów, ani w jedną, ani w drugą stronę. Rzecznik działa z urzędu albo na wniosek, więc mogę obiecać solennie, że pierwsze jak zostanę, w co chyba wspólnie nie do końca chyba wierzymy - zaznaczył kandydat na RPO. 

Dziennikarze obecni na konferencji prasowej wyrazili zdziwienie, że Gwiazdowski startuje w wyścigu na ważny urząd bez wiary w zwycięstwo. - Chcę spróbować, tak samo jak spróbowałem 1,5 roku temu startować do Parlamentu Europejskiego. Wydaje mi się, że w trudnym okresie trzeba wziąć pewne rzeczy na klatę - mówił. - Z całą pewnością nie można powiedzieć, że jestem konformistyczny, tchórzliwy, że się będę bał bronić wszystkich obywateli - ocenił Gwiazdowski. 


Prawnika bardzo chwalił Krzysztof Bosak. - Gwiazdowski to człowiek z wykształceniem prawnym, dużym doświadczeniem w życiu publicznym, człowiek inteligentny, przekorny, przenikliwy, sceptyczny. Takiego Rzecznika Praw Obywatelskich potrzebujemy - komentował były kandydat na prezydenta. 


Robert Gwiazdowski to prawnik i liberalny publicysta o poglądach wolnorynkowych, doktorem habilitowanym nauk prawnych i wykładowcą Uczelni Łazarskiego. Poza tym jest doradcą podatkowym, a w latach 2006-2008 piastował funkcję prezesa rady nadzorczej ZUS. 

W 2019 roku startował do Parlamentu Europejskiego z własnej inicjatywy o nazwie Polska Fair-Play, ale nie uzyskał mandatu. Obok Gwiazdowskiego, o urząd Rzecznika Praw Obywatelskich ubiegają się były wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk oraz mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, popierana przez Koalicję Obywatelską i Lewicę. 

GW

Lubię to! Skomentuj98 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka