162 obserwujących
8910 notek
23568k odsłon
1124 odsłony

Orędzie noworoczne prezydenta A. Dudy: Koronawirus, kwarantanna, szczepienia

Orędzie noworoczne prezydenta Andrzeja Dudy wygłoszone 31 grudnia 2020 r, fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP
Orędzie noworoczne prezydenta Andrzeja Dudy wygłoszone 31 grudnia 2020 r, fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP
Wykop Skomentuj63

Prezydent Andrzej Duda wygłosił doroczne orędzie noworoczne. Nie zabrakło w nim odniesień do pandemii koronawirusa. "Stanęliśmy przed wyzwaniami o niespotykanej dotąd skali" - powiedział prezydent.

"Był to rok pełen wyrzeczeń, dramatów i cierpienia" - mówił Andrzej Duda o roku 2020. "Z głębokim współczuciem obejmuję myślą rodziny pogrążone w smutku po stracie bliskich. Niech nowy rok przyniesie Państwu pocieszenie i ukojenie" - powiedział na wstępie.

Prezydent zapewnił, że "robiliśmy, co w naszej mocy, żeby sprostać temu nieznanemu wcześniej wyzwaniu". - My, Polacy, wykazaliśmy się olbrzymią determinacją i poświęceniem. Pokazaliśmy to, co w nas najlepsze: solidarność, życzliwość, gotowość do współpracy, zrozumienie. Wszystkim Państwu, drodzy Rodacy, serdecznie za to dzisiaj dziękuję - podkreślił Andrzej Duda.

Szczególnie podziękował "tym, którzy stoją na pierwszej linii frontu walki z pandemią: lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom, diagnostom i wszystkim służbom medycznym. Dziękuję żołnierzom Wojska Polskiego i funkcjonariuszom innych służb mundurowych oraz wolontariuszom wspomagającym działania medyczne i opiekuńcze".

- Dziękuję także nauczycielom, którzy od wielu miesięcy pełnią swoją ogromnie ważną misję w całkowicie nowych warunkach. Dziękuję przedsiębiorcom, którzy mimo epidemii dają świadectwo swoich kompetencji i umiejętności, a zarazem dbają o miejsca pracy swoich współpracowników i ich rodziny - wyliczał prezydent.

Zdaniem Głowy Państwa, "uratowanie milionów miejsc pracy Polek i Polaków to jeden z największych sukcesów tego mijającego roku". - Dzięki szybkim i zdecydowanym działaniom – dzięki przeznaczeniu ponad 100 miliardów złotych na pomoc dla polskich firm – udało się mimo kryzysu nie dopuścić do powrotu masowego bezrobocia. Działania te muszą być kontynuowane w nadchodzącym roku, szczególnie w odniesieniu do branż, które zostały najmocniej dotknięte skutkami pandemii - mówił Duda.

Andrzej Duda nawiązał także do odbywających się w tym roku wyborów prezydenckich. - Choć przeprowadzenie ich w sposób bezpieczny nie było proste, udało się to zrobić. Ponad 20 milionów obywateli poszło do urn, wiedząc, że każdy głos ma znaczenie - podkreślił, dziękując "wszystkim moim Rodakom, niezależnie od tego, na kogo Państwo głosowali".

- Rekordowa frekwencja daje silny demokratyczny mandat. To także dowód stabilności i dojrzałości naszej polskiej demokracji. Ogromnie za ten dowód dziękuję - powiedział prezydent.


Andrzej Duda nawiązał także do wyrzeczeń i trudnych zmagań z epidemią.

- Rozpoczęliśmy właśnie narodową kwarantannę. Podejmujemy ten wysiłek, bo wiemy, że tylko zdecydowane działania zahamują rozwój epidemii. Jesteśmy mądrym, odpowiedzialnym narodem i jestem przekonany, że ze zrozumieniem podejdziemy do niezbędnych ograniczeń, kierując się troską o zdrowie i bezpieczeństwo każdego z nas - podkreślił prezydent.

Wyraził również nadzieję, że nowy 2021 rok będzie czasem stopniowego powrotu do normalnego życia dzięki szczepionce na Covid-19 i Narodowemu Programowi Szczepień.

Zaznaczył, że od wielu miesięcy angażował się w działania, które miały zapewnić Polakom szybki dostęp do szczepień przeciwko COVID-19. - Działania te we współpracy z naszymi partnerami z Unii Europejskiej zakończyły się sukcesem. Dziś jesteśmy gotowi do przeprowadzenia programu szczepień na masową skalę - oświadczył prezydent Duda.

Jak dodał, w ostatnich tygodniach rozmawiał na ten temat z wieloma ekspertami, lekarzami i naukowcami. - Zgodnie podkreślają, że szczepionka jest skuteczna i bezpieczna. Apelują, żeby skorzystać z tej wielkiej szansy. Przyłączam się do tych apeli. Sam oczywiście także wezmę udział w Narodowym Programie Szczepień - zaznaczył Andrzej Duda.

 Wśród celów na nadchodzący rok wymienił konieczność wzmocnienia polskiej gospodarki. - Od nas zależy, jak szybko wrócimy na ścieżkę dynamicznego wzrostu. Oby rychło nastąpił czas powrotu do normalnego funkcjonowania wszystkich instytucji prywatnych i publicznych - powiedział prezydent.

Jak mówił na zakończenie, "witamy nowy 2021 rok z nadzieją, ufamy, że będzie lepszy; wkraczamy w niego mądrzejsi o trudne doświadczenia". Andrzej Duda zaznaczył, że w 2020 r. ze względu na pandemię musieliśmy zmienić nasze przyzwyczajenia i zachowania.

- Życie codzienne w czasach pandemii mocniej niż dotychczas uświadomiło nam, jak bardzo potrzebujemy siebie nawzajem. Dlatego jest to także czas wielkiej serdeczności, otwartości, gotowości do niesienia pomocy i wsparcia drugiemu człowiekowi. Życzę Państwu, żeby to dobro pozostało z nami i w nas także po zakończeniu pandemii - powiedział prezydent.

- Wejdźmy w nowy 2021 rok mocni wiarą we własne siły i nadzieją na sprostanie wszelkim wyzwaniom, które w tych najbliższych dwunastu miesiącach czekają nas w życiu prywatnym i zawodowym. Wierzę, że będzie to dobry rok dla Polski i Polaków! - zakończył orędzie prezydent.

ja

Wykop Skomentuj63
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka