164 obserwujących
8942 notki
23652k odsłony
2536 odsłon

Lawinowy wzrost chętnych do szczepień na koronawirusa. Najnowszy sondaż

Przybywa zwolenników szczepień na koronawirusa. Fot. PAP/EPA
Przybywa zwolenników szczepień na koronawirusa. Fot. PAP/EPA
Wykop Skomentuj193

Jak wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", blisko połowa respondentów wyraziła chęć zaszczepienia na koronawirusa. To zdecydowany wzrost zwolenników programu szczepień w porównaniu z ostatnim badaniem w listopadzie ub.r. 

W ciągu zaledwie dwóch miesięcy odsetek chętnych do przyjęcia szczepionki na COVID-19 wzrósł aż o 25 punktów proc. Z dostarczonych do Polski preparatów zamierza "zdecydowanie" skorzystać 47,9 proc. badanych. "Raczej tak" odpowiedziało 19,7 proc. - zatem w sondażu United Surveys blisko 68 proc. respondentów chciałoby się zaszczepić. 

Najwięcej chętnych jest w grupie wiekowej 60-69 lat - tu odsetek wyniósł 81 proc. W gronie osób powyżej 70. roku życia 76 proc. stwierdziło "zdecydowanie" i "raczej tak" w rozmowie z ankieterami. Najwięcej wątpliwości wyraża młode pokolenie 18-39 lat. Ponad 40 proc. pytanych w tym gronie nie zamierza korzystać ze szczepionek na koronawirusa. 

Przeciwnikami preparatów okazało się 15,1 proc. badanych. 13 proc. wybrało odpowiedź "raczej nie", natomiast 4,2 proc. jest niezdecydowanych. Do szczepionek przekonują się zwolennicy dwóch największych partii politycznych - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". W listopadzie zaledwie 35 proc. wyborców PiS deklarowało chęć przyjęcia szczepionki, a obecnie mowa o 72 proc. Rośnie też odsetek pozytywnie nastawionych do Narodowego Programu Szczepień zwolenników Koalicji Obywatelskiej - 92 proc. z nich powiedziało, że się zaszczepi. W ostatnim sondażu było to 75 proc. 

Sondaż United Surveys przeprowadzono metodą CATI 9 stycznia na próbie 1000 osób. Szczepienia w Polsce na koronawirusa ruszyły 27 grudnia, a jako pierwsi z preparatu korzysta grupa "0" - personel medyczny i pracowników Domów Pomocy Społecznej. Mimo regulacji, do uprzywilejowanych medyków na pierwszej linii frontu walki z zarazą dołączyli artyści, celebryci, politycy i biznesmeni. Niewykluczone, że szczepienia znanych osób poza kolejnością przyczyniły się do wzrostu pozytywnych ocen w sondażu. 

Szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział, że w tym tygodniu zaszczepi się 250 tys. obywateli. Idziemy zgodnie z planem, a ze względu na liczbę dostaw szczepionki, do końca marca mamy zaszczepić około trzech milionów Polaków z grupy "0" i z grupy "1" część najstarszą, czyli seniorów powyżej 75. roku życia - tłumaczył w TVN24. Liczba zaszczepionych osób w niedzielę przekroczyła 200 tys. osób. 

GW

Wykop Skomentuj193
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka