Japonia jest zainteresowana inwestycjami w Fundusz Trójmorza.
Japonia jest zainteresowana inwestycjami w Fundusz Trójmorza.

Japonia zainwestuje w Fundusz Trójmorza

Redakcja Redakcja Trójmorze Obserwuj temat Obserwuj notkę 83

Pomysłodawcą, inicjatorem, współzałożycielem i głównym inwestorem Funduszu Trójmorza jest polski Bank Gospodarstwa Krajowego.

– Widzimy potencjał do zainwestowania w Fundusz Trójmorza przez prywatne instytucje z Japonii – poinformowała prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka i przewodnicząca rady nadzorczej funduszu. – Jesteśmy po spotkaniu z nowym ambasadorem Japonii w Polsce. Japonia jest bardzo zainteresowana i chcemy tę relację z Japonią utrzymać, bo widzimy potencjał do zainwestowania inwestorów trzeciej gospodarki świata – powiedziała prezes BGK.

Trójmorze to inicjatywa gospodarczo-polityczna 12 państw Unii Europejskiej położonych w Europie Środkowej. Pomysł przedstawili w 2015 r. prezydent Polski Andrzej Duda i Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović. Celem jest współpraca w dziedzinie energetyki, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki. W 2019 r. powołano Fundusz Trójmorza do finansowania projektów strukturalnych oraz nowy indeks giełdowy CEEplus z notowaniami ok. 100 spółek z regionu Trójmorza. Indeks publikuje GPW w Warszawie.

Bank Gospodarstwa Krajowego
Budynek Banku Gospodarstwa Krajowego. Fot. PAP/ Jacek Turczyk

Doradca inwestycyjny Funduszu przeanalizował już ok. 85 projektów. Jeden projekt został już wdrożony w Polsce i dotyczył transportu kolejowego, a drugi w Estonii i ws. rozwoju infrastruktury cyfrowej. Daje inwestorom dostęp do całego regionu Trójmorza, od Tallina po Sofię, dzięki czemu ewentualni inwestorzy prywatni nie muszą zastanawiać się nad potencjałem inwestycyjnym każdego z państw osobno. Docelowa wielkość funduszu powinna wynieść od 3 do 5 mld euro.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracuje z m.in. PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, a także wspiera ekspansję zagraniczną polskich firm. Bank zarządza ponadto programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym.

KW


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka