167 obserwujących
9598 notek
24886k odsłon
  1988   0

Lewica chce wszczęcia procedury dyscyplinarnej wobec Krystyny Pawłowicz

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz. Fot. PAP/Roman Zawistowski
Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz. Fot. PAP/Roman Zawistowski

Chcemy wszczęcia procedury dyscyplinarnej wobec sędzi Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz - oświadczył poseł Lewicy Andrzej Szejna.

W jego ocenie Pawłowicz prawdopodobnie naruszyła prawo i kodeks sędziego TK.

Sędzia TK Krystyna Pawłowicz po publikacjach na temat jej pobytu, mimo pandemii, w hotelu „Malinowy Zdrój” w Solcu-Zdroju krytykowała w mediach społecznościowych m.in. „Echo Dnia”, które podało informacje o ewakuacji hotelu, w którym była.

„Panie Stanisławie WRÓBEL,kielecki NIKCZEMNY KŁAMCO z »Echa Dnia«! WYMYŚLIŁEŚ »pożar+, «»ewakuację 100 osób«, moją »ewakuację samochodem bmw należącą do SOP«. Wszyscy zaprzeczyli, Straż, dyrektor Ośrodka, świadkowie... - PRZEPROŚ KŁAMCO patentowany ! Czekam..” - napisała sędzia na Twitterze.

Zdaniem posła Lewicy Andrzeja Szejny sędzia TK występuje przeciwko art. 14 konstytucji („Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu”) i art. 54 pkt. 1 („Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji”). „Robi to w specyficzny, arogancki sposób” - ocenił.

– Stając w obronie konstytucji, stając w obronie resztek wiarygodności TK (..) zdecydowałem się wystosować pismo i interwencje do pani (prezes TK) Julii Przyłębskiej oraz wszystkich sędziów TK z żądaniem wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec Krystyny Pawłowicz, która zgodnie z art. 24 ustawy o statusie sędziego TK po pierwsze: prawdopodobnie naruszyła prawo, po drugie: naruszyła kodeks sędziego TK, po trzecie: naruszyła inne zasady etyczne, które podają w wątpliwość wobec jej bezstronności i niezależnego jako sędziego TK – powiedział.

Jak dodał, jest to swoiste „sprawdzam”. – Zgodnie z ustawą wniosek o ukaranie dyscyplinarne Krystyny Pawłowicz za wystąpienie przeciwko konstytucji, za łamanie zasad etycznych, może złożyć jeden z sędziów Trybunału Konstytucyjnego lub prezydent na wniosek prokuratora generalnego zaopiniowany przez I prezesa Sądu Najwyższego – powiedział i zaznaczył, że wie, że ani prezydent, ani I prezes SN, ani PG takiego wniosku nie złożą, więc apeluje w tej sprawie do pozostałych sędziów TK.

Szejna poinformował, że zarówno prezes TK Julia Przyłębska, jak i pozostali sędziowie TK dostaną stosowne pisma w tej sprawie.

Krystyna Pawłowicz, odnosząc się do informacji o jej pobycie w hotelu „Malinowy Zdrój”, potwierdziła w niedzielę, że przebywa tam w celach leczniczych. W oświadczeniu Pawłowicz napisała, że od wielu lat, regularnie co kilka miesięcy jest pacjentką Poradni Rehabilitacyjnej ośrodka „Malinowy Zdrój” w Solcu Zdroju, gdzie korzysta z rehabilitacji i zabiegów leczniczych. „Podstawą mojego obecnego pobytu od 31 stycznia br. jest skierowanie lekarskie, wystawione w związku ze stanem zdrowia” - napisała.

Malinowy Zdrój, hotel, Krystyna Pawłowicz
Hotel Malinowy Zdrój w Solcu Zdroju. Fot. Piotr Polak

„Funkcjonowanie ośrodka »Malinowy Zdrój« jest ograniczone wyłącznie do udzielania świadczeń zdrowotnych. Od 21 stycznia zgodnie z prawem przyjmuje on pacjentów na zabiegi rehabilitacyjne. Noclegi związane są wyłącznie z w/w świadczeniami zdrowotnymi, a inne udogodnienia nie są dostępne dla kuracjuszy” - zaznaczyła Pawłowicz. Zwróciła się „o uwzględnienie tych informacji w swoich relacjach medialnych i zaprzestanie ataków personalnych”. Pawłowicz zapowiedziała też, że „wobec osób szczególnie zaangażowanych w rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji”na jej temat podejmie odpowiednie kroki prawne.

O wyjeździe byłej poseł PiS poinformowano w kontekście pożaru w hotelu i ewakuacji jego gości. Wiadomość podało lokalne „Echo Dnia”, a za nim media ogólnopolskie. Dyrektor hotelu „Malinowy Zdrój” Paweł Patrzałek powiedział, że w hotelu nie doszło do pożaru, tylko do zadymienia i nie było ewakuacji gości. Zaznaczył, że jego hotel prowadzi działalność leczniczą i działa zgodnie z obowiązującymi przepisami.

KW

Lubię to! Skomentuj266 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka