167 obserwujących
9772 notki
25172k odsłony
  636   1

Kolejny dzień zamieszek w USA po zastrzeleniu Afroamerykanina

Starcia protestujących Black Lives Matter z policją w Minnesocie. Fot. PAP/EPA
Starcia protestujących Black Lives Matter z policją w Minnesocie. Fot. PAP/EPA

Już trzeci dzień na przedmieściach Minneapolis w Minnesocie w USA trwały walki tłumów z policją po śmierci czarnoskórego mężczyzny. W ruch poszły butelki z wodą i cegły. 

Oddziały prewencji policji rozpędziły ok. 800-1000 osób, które demonstrowały przed komisariatem w miejscowości Brooklyn Center, pomimo godziny policyjnej obowiązującej od godz. 22 czasu lokalnego.

Policja zatrzymała 60 osób i użyła granatów hukowych, a protestujący odpowiedzieli butelkami z wodą i cegłami.

Jak informuje agencja Reutera, policjantka, która śmiertelnie postrzeliła 20-letniego Daunte'ego Wrighta oraz szef policji, który powiedział, że Wright "zginął przez przypadek", zrezygnowali we wtorek z pracy w obliczu narastających niepokojów społecznych.

Burmistrz Brooklyn Center, Mike Elliott, poinformował, że te dwie osoby odeszły z pracy. Stało się to tuż po tym, gdy szef policji przyznał reporterom, że funkcjonariuszka, która zastrzeliła Wrighta, przez pomyłkę wyciągnęła broń zamiast paralizatora. Rada miasta podjęła uchwałę wzywającą do zwolnienia zarówno szefa policji Tima Gannona, jak i policjantki Kim Potter. - Mam nadzieję, że to przyniesie społeczności trochę spokoju - zaznaczył Elliott. Dodał, że jeszcze nie przyjął rezygnacji Potter, pozostawiając otwarte drzwi do jej zwolnienia. - Chcemy wysłać społeczności komunikat, że traktujemy tę sytuację poważnie - ogłosił. 

Wcześniej we wtorek rodziny Wrighta i innego Afroamerykanina, George'a Floyda, który nieopodal zginął w ub.r. także z rąk policjanta, wspólnie wezwały do zaprzestania przemocy policyjnej i rasizmu w Stanach Zjednoczonych. Była to trzecia z kolei noc podobnych starć w związku z protestami przeciwko zastrzeleniu Wrighta. Do incydentu doszło w niedzielę podczas próby zatrzymania go na ulicy w związku z nakazem aresztowania.

W poniedziałek policja opublikowała film z kamer funkcjonariuszy, na którym widać, jak po usłyszeniu, że zostaje zatrzymany w związku z nakazem aresztowania, Wright zaczyna stawiać opór policjantom i próbuje wsiąść z powrotem do swojego samochodu. Następnie funkcjonariuszka wyjmuje pistolet i grozi mężczyźnie, że użyje paralizatora. Po chwili oddaje strzał. Kiedy Wright odjeżdża, kobieta krzyczy z niedowierzaniem, że go postrzeliła. Samochód, którym kierował mężczyzna, zderzył się z innym kilka przecznic dalej, a Wright zmarł niedługo potem w wyniku rany postrzałowej w klatkę piersiową.

W poniedziałek prezydent Joe Biden apelował o spokój: - Pokojowy protest jest zrozumiały, ale dla przemocy nie ma absolutnie żadnego usprawiedliwienia - oświadczył. 

Do śmierci Wrighta doszło zaledwie kilkanaście kilometrów od miejsca, w którym w maju 2020 r. zginął George Floyd. Mężczyzna zmarł podczas brutalnego zatrzymania policyjnego, co wywołało protesty przeciwko rasizmowi i brutalności policji w całych USA. W Minneapolis trwa proces byłego już policjanta Dereka Chauvina oskarżonego o zabójstwo Floyda.

GW

Lubię to! Skomentuj26 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka