169 obserwujących
9928 notek
25430k odsłon
  918   0

Będą zadośćuczynienia za represje dla działaczy opozycji antykomunistycznej

Prezydent uroczyście podpisał nowelę ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej, fot. KPRP
Prezydent uroczyście podpisał nowelę ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej, fot. KPRP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Ustawa to próba zadośćuczynienia za represje, którym byli poddani.
 
Inicjatorami ustawy byli Jarosław Maciej Goliszewski, Grzegorz Kostrzewa-Zorbas i Leszek Stall. Pod apelem o wprowadzenie tych zmian podpisało się 141 byłych opozycjonistów.

Prezydencka minister Małgorzata Paprocka podkreśliła, że celem nowelizacji ustawy jest „dalsza poprawa sytuacji życiowej i materialnej osób szczególnie zasłużonych dla naszej ojczyzny, przede wszystkim działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych”. – Jest to kolejny akt prawny, który jest wyrazem szacunku dla działaczy opozycji antykomunistycznej, a jednocześnie próbą zadośćuczynienia za represje, którym byli poddani – zaznaczyła.

Małgorzata Paprocka dodała, że celem ustawy jest zniwelowanie negatywnych skutków represji politycznych godzących przede wszystkim w kwestie związane z wykonywaniem pracy przez osoby represjonowane. – Jak wiadomo, często represje przybierały charakter zmuszania do zaprzestania dotychczasowej pracy, a później osoby dziś szczególnie zasłużone musiały podejmować pracę gorzej płatną, nieadekwatną do umiejętności czy wykształcenia. Ma to negatywne konsekwencje w wysokości dzisiaj pobieranych przez te osoby świadczeń emerytalno-rentowych – przypomniała.

Prezydencka minister zaznaczyła, że ustawa pozwala wyeliminować te niesprawiedliwości. – Ponadto wprowadza między innymi możliwość zwolnienia osób zasłużonych z opłaty za pobyt w Domu Pomocy Społecznej; przewiduje także dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze pięciu dni roboczych – powiedziała.

Ustawa dokonuje analogicznych zmian w zakresie uprawnień kombatantów, osób będących ofiarami represji wojennych, jak również cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych. – Jedną z najistotniejszych zmian jest zwiększenia progów dochodowych uprawniających do okresowej pomocy pieniężnej udzielanej przez szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ponadto wprowadza zasadę, że taka pomoc będzie mogła być wypłacana dwa razy w ciągu roku, a nie raz, jak dotychczas – mówiła minister.

ja
 

Lubię to! Skomentuj96 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka