Mateusz Morawiecki po spotkaniu z Lewicą: Ponad podziałami liczy się Polska

Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z Lewicą. Fot. PAP/Rafał Guz
Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z Lewicą. Fot. PAP/Rafał Guz

Na Radzie Ministrów przyjęty został projekt ustawy o ratyfikacji zasobów własnych UE; rząd przekaże dokument do parlamentu.

Dzisiaj ponad podziałami partyjnymi liczy się Polska; nie można stosować strategii na złość Polsce, żeby nie przyjąć środków z Funduszu Odbudowy; polską racją stanu jak najszybsze przyjęcie ustawy o zasobach własnych UE - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z Lewicą.

Jak powiedział premier, rząd uzgodnił dodatkowe środki na szpitale powiatowe; zobowiązał się również, żeby rozbudować KPO o program budowy 75 tys. dodatkowych mieszkań. Do samorządów trafi 30 proc. środków.

Ministrowie Solidarnej Polski zgłosili na Radzie Ministrów swoje zastrzeżenia dotyczące projektu ustawy o ratyfikacji zasobów własnych UE. 

Mateusz Morawiecki, Lewica, Salon24
Premier Mateusz Morawiecki (C) po spotkaniu z przedstawicielami Lewicy w Sejmie w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Ustawa o zasobach własnych UE

Ustawa o zasobach własnych UE, to także wszystkie środki unijne, a więc 770 mld zł; większa proporcjonalnie część tej kwoty mogłaby zostać przeznaczona na różnego rodzaju inwestycje w pierwszych 3-4 latach - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Premier poinformował, że na posiedzeniu rządu przyjęty został projekt ustawy dotyczący ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE i zostanie on przekazany do parlamentu.


Polska racja stanu to wykorzystanie maksymalnej puli środków jak najszybciej dla dobra polskiej gospodarki,


dla procesów inwestycyjnych, dla wsparcia tych branż, które są bardzo mocno poturbowane, poszkodowane przez pandemię, dla wsparcia procesów takich jak budownictwo mieszkaniowe, dla szpitali, służby zdrowia, edukacji, inwestycji w drogi, w koleje, w światłowody i wiele innych obszarów – mówił Morawiecki.

Jak zaznaczył, „dziś na szali leżą nie tylko środki z Krajowego Programu Obudowy”. – Ta ustawa, ustawa o zasobach własnych to także wszystkie środki unijne, a więc 770 mld zł, jak policzyli eksperci i to większa proporcjonalnie część tej kwoty mogłaby zostać przeznaczona na różnego rodzaju inwestycje w pierwszych 3-4 latach licząc już ten rok po wychodzeniu z pandemii COVID-19 – powiedział szef rządu.

KW

Lubię to! Skomentuj177 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka