Lewica po spotkaniu z Morawieckim mówi o warunkach współpracy ws. KPO

Lewica spotkała się z Mateuszem Morawieckim. Fot. PAP
Lewica spotkała się z Mateuszem Morawieckim. Fot. PAP

W Sejmie we wtorek rano premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu oraz klubu PiS spotkali się z politykami Lewicy.

Tematem rozmowy między szefem rządu a Lewicą były uwagi opozycyjnej partii do Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Wynegocjowaliśmy na spotkaniu z premierem m.in., że w ramach KPO 850 mln euro trafi na wsparcie szpitali powiatowych, 30 proc. trafi do samorządów, 300 mln euro trafi na wsparcie dla poszkodowanych branż; rząd zgodził się na wszystkie warunki - powiedział europoseł Lewicy Robert Biedroń

Po spotkaniu Biedroń powiedział, że Lewica doprowadziła do tego, że rząd zaczął rozmawiać z opozycją na temat Funduszu Odbudowy. – Spotkaliśmy się (ze stroną rządową), by przedyskutować 6 ważnych punktów związanych z naszymi propozycjami – przekazał Biedroń.

Robert Biedroń, Włodzimierz Czarzasty, Salon24
Europoseł Lewicy Robert Biedroń (P) i wicemarszałek Sejmu, przewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty (L), Fot. PAP/Radek Pietruszka

– Jednym z warunków poparcia w przyszłości dla propozycji rządowych wynegocjowanych dzisiaj jest zapisanie w KPO budowy 75 tys. mieszkań na wynajem, które są potrzebne dla Polek i Polaków – mówił Biedroń.

– Wynegocjowaliśmy 850 mln euro na wsparcie dla szpitali powiatowych, które przez lata były zamykane, niedoinwestowane (...) Przynajmniej 30 proc. środków unijnych z KPO trafi do dyspozycji samorządów i będzie konsultowane z zarządami sejmików wojewódzkich – mówił Biedroń.

Jak przekazał, 300 mln euro trafi dodatkowo na wsparcie szczególnie poszkodowanych w wyniku pandemii branż, takich jak np. gastronomia czy hotelarstwo.

– Piątą rzeczą, którą udało nam się dzisiaj uzgodnić był szczegółowy plan wydatkowania (...). I ostatnią kwestią fundamentalną jest kwestia kontroli nad tymi środkami - Komitet Monitorujący będzie zrzeszał przedstawicieli związków zawodowych, związków pracodawców, samorządowców, organizacje pozarządowe i przedstawicieli rządu – mówił Biedroń.

– Rząd zgodził się na wszystkie warunki – przekazał Biedroń.

Ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE jest konieczna dla uruchomienia Funduszu Odbudowy, środki z tego funduszu mają być rozdysponowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

PiS ocenia spotkanie z Lewicą

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska wskazał, że dyskusja była merytoryczna, konstruktywna i bardzo rzeczowa oraz konkretna. – W duchu odpowiedzialności za państwo, racji stanu, interesu państwa, ale przede wszystkim interesu Polaków, interesu społecznego – oceniła.

– To są oczywiście trudne rozmowy, bo z obu stron padają poważne argumenty, ale znaleźliśmy możliwość dogadania się w tych kwestiach kluczowych. Myślę, że to jest najważniejsze przesłanie – oświadczył szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Jak relacjonował, w czasie spotkania rozmawiano o kluczowych sprawach zarówno dla PiS, jak i Lewicy. – Rozmawialiśmy o kwestii funduszy przeznaczonych na służbę zdrowia, szpitale powiatowe, rozmawialiśmy o problemie mieszkań - bardzo ważny temat i dla nas, i dla Lewicy – mówił Terlecki.

Dodał, że rozmawiano też o pomocy dla przedsiębiorców, szczególnie dla sektorów mocno dotkniętych pandemią takich jak turystyka czy gastronomia. Rozmawiano też - mówił - o komisji monitorującej Krajowy Plan Odbudowy. Terlecki zapowiedział, że o godz. 12 premier Mateusz Morawiecki przedstawi szczegóły.

– W czasie gdy prowadziliśmy te rozmowy, które były bardzo konkretne i sporo czasu trwały, poprzedzały je rozmowy naszych ekspertów i ministrów; w tym samym czasie Platforma urządzała awanturę pod drzwiami sali, więc to też świadczy o tym, jaką mamy sytuację w opozycji – zauważył Terlecki.

– Cieszymy się, że jest ugrupowanie, które poważnie podchodzi do problemu, który wydaje się być w najbliższym czasie najważniejszy dla Polsk – dodał polityk PiS. Spotkanie jest gorąco komentowane w mediach społecznościowych.

KW

Lubię to! Skomentuj125 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka