Czy Polacy chcieliby powrotu Tuska do polityki - spodziewaliście się takich odpowiedzi?

Donald Tusk na czele PO poprowadziłby partię do zwycięstwa w kolejnych wyborach?
Donald Tusk na czele PO poprowadziłby partię do zwycięstwa w kolejnych wyborach?
O scenariuszu, w którym Borys Budka rezygnuje z kierowania PO, a partię prowadzi Donald Tusk - jako pełniący obowiązki przewodniczącego - piszą już od jakiegoś czasu media.

Scenariusze powrotu Tuska do polityki

Ostatnio "Polityka" poinformowała, że decyzja Tuska ma zostać oficjalnie przestawiona czołowym politykom ugrupowania w środę 23 czerwca, gdy odbędzie się posiedzenie zarządu krajowego PO; Budka po złożeniu rezygnacji miałby objąć funkcję szefa klubu parlamentarnego. Z kolei 3 lipca miałoby się odbyć posiedzenie Rady Krajowej PO, podczas którego doszłoby do "intronizacji" Tuska na stanowisku szefa partii. Według tygodnika, w skonsolidowaniu władzy w partii b. premierowi mieliby pomagać jego byli ministrowie - Radosław Sikorski i Bartosz Arłukowicz.

Inny scenariusz mówił o tym, że Tusk miałby wystartować w wyborach uzupełniających do Senatu po tym, jak wybrana z Warszawy senator zrzekłaby się mandatu. W Senacie Tusk mógłby wówczas np. objąć funkcję marszałka.

Od tygodni na ten temat wypowiadają się różni politycy i publicyści, przy czym wielu z nich przyjmuje powrót Tuska za pewnik

Polecamy:

Co myślą Polacy?

Tymczasem "Rzeczpospolita" za pośrednictwem SW Research postanowiła zapytać zwykłych Polaków, czy ich zdaniem Tusk powinien ponownie zaangażować się w polską politykę.

Na tak zadane pytanie 28,3 proc. respondentów odpowiedziało "tak". Ale 44,8 proc. ankietowanych odpowiedziało "nie". Z kolei 26,9 proc. nie ma zdania w tej sprawie. Co ciekawe, Donalda Tuska w polityce nie chcą widzieć przede wszystkim ludzie młodzi, którzy niekoniecznie muszą pamiętać czasy jego rządów.

Młodzi nie chcą Tuska

"Powrotowi Donalda Tuska do polskiej polityki sprzeciwia się 54 proc. osób między 25 a 34 rokiem życia i blisko 60 proc. respondentów posiadających wykształcenie zasadnicze zawodowe. Rzadziej niż ogół respondentów ponowne zaangażowanie się byłego premiera w krajową politykę negatywnie oceniają osoby mieszkające w miastach liczących powyżej 500 tys. mieszkańców – 37 proc. - komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes zarządu agencji badawczej SW Research, cytowany na stronach portalu rp.pl.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 8.06-9.06.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia.

Donald Tusk jest obecnie przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej (EPP). Nadal jest członkiem PO.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj30 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka