Trzaskowski i Hołownia najinteligentniejszymi politykami. Co z Kaczyńskim?

Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia zwyciężyli w sondażu na najinteligentniejszego polityka, fot. Wikipedia
Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia zwyciężyli w sondażu na najinteligentniejszego polityka, fot. Wikipedia
Sondaż Kantar pokazał, co Polacy myślą o politykach. Tytuł najiteligentniejszych i najbardziej nowoczesnych przypadł Szymonowi Hołowni i Rafałowi Trzaskowskiemu. Pozycja Jarosława Kaczyńskiego może dziwić.

Najinteligentniejsi politycy

Kantar przeprowadził sondaż, w którym ankietowani mieli wskazać, który z polityków jest najinteligentniejszy i najbardziej nowoczesny.

Respondenci oceniali polityków podając liczbę od 1 do 7, gdzie 1 oznaczało, że polityk jest inteligentny, a 7 - że jest nieinteligentny.

Na podstawie odpowiedzi wyliczono średnią dla każdego z polityków - im niższa średnia, tym polityk uznawany jest za inteligentniejszego. Za odpowiedzi pozytywne uznano wszystkie wartości od 1 do 3, a za negatywne - od 5 do 7.

Badani oceniali najbardziej rozpoznawalnych polityków: Roberta Biedronia, Krzysztofa Bosaka, Borysa Budkę, Włodzimierza Czarzastego, Szymona Hołownię, Jarosława Kaczyńskiego, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Rafała Trzaskowskiego oraz Donalda Tuska.

W rankingu zabrakło jednak prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i kilku innych polityków, którzy mają znaczenie na polskiej scenie politycznej.

Najinteligentniejszy Szymon Hołownia

Najinteligentniejszym politykiem okazał się Szymon Hołownia, którego końcowy wynik to 2,9. Wiele o politykach mówi również skala pozytywnych ocen, która została im przyznana. Hołowni oceny pozytywne przyznało 57 proc. badanych.

Rafał Trzaskowski, który zgodnie z wynikami badania uchodzi za mniej inteligentnego (skończył ze średnią oceną 3,0) zdobył o 2 punkty procentowe więcej ogółu pozytywnych opinii niż Szymon Hołownia (59 proc.).

Co ciekawe Trzaskowski zdobył również więcej negatywnych ocen dotyczących inteligencji niż Szymon Hołownia (17 proc. do 14 proc.), co możemy odbierać jako sugestia, że Trzaskowski budzi wśród respondentów bardziej skrajne emocje.

Zobacz także:

Donald Tusk zaskakuje

Podium zamyka Donald Tusk. Średnia dla tego polityka wyniosła 3,1. Ponad połowa (58 proc. badanych) oceniła Tuska jako inteligentnego. Jedna piąta (20 proc.) ma w tej materii odwrotne zdanie.

Najwięcej polityków plasuje się na środku tabeli

Nieco wyższe średnie ocen uzyskali Robert Biedroń oraz Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak podkreśla Kantar, ci politycy otrzymali najwięcej odpowiedzi środkowych (4) spośród polityków w zestawieniu (po 24 proc.), ale znacznie więcej pozytywnych opinii zebrał lider Lewicy (45 proc.) niż Koalicji Polskiej (35 proc.). Zbliżone noty otrzymali także szef klubu parlamentarnego KO Borys Budka oraz jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak (obaj ze średnią 3,7). Zaraz za nimi uplasował się lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty, ze średnią 3,8.

Nie taki genialny (?) strateg Jarosław Kaczyński

Ogromnym zaskoczeniem w rankingu Kantaru jest Jarosław Kaczyński, który znalazł się na szarym końcu zestawienia. Ankietowani uznali go za najmniej inteligentnego.

Jego średnia wyniosła 4,0. Najwięcej badanych przyznało mu noty od 5 do 7 (37 proc.). Jednocześnie jednak 44 proc. z nich oceniło pozytywnie polityka pod tym względem, co oznacza, że głosy rozkładają się niemal po połowie.

Polacy nie znają swoich reprezentantów

Bardzo ważną informacją, która wyszła na jaw w sondażu, jest to, że wielu politycy nie są znani sporej części ankietowanych. Włodzimierza Czarzastego nie kojarzy 35 proc. badanych, Krzysztofa Bosaka (29 proc.), Borysa Budki (27 proc.) oraz Władysława Kosiniak-Kamysz (26 proc.), a przecież dwóch z nich startowało w ostatnich wyborach prezydenckich.

Najbardziej nowocześni

Przedmiotem badania była również ocena nowoczesności polityków. W analogicznie skonstruowanym pytaniu badani oceniali tę cechę, przyznając liczbę od 1 (nowoczesny) do 7 (nienowoczesny) każdemu z polityków w zestawieniu, z których to odpowiedzi została następnie wyciągnięta średnia.

Pierwsi na podium znaleźli się ex aequo znów wyróżnieni w pierwszej części badania Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia uzyskując średnią 3,0. Na trzecim miejscu uplasował się Robert Biedroń ze średnią 3,3, a na czwartym Donald Tusk ze średnią 3,5.

W komunikacie podkreślono, że Tuskowi ocenę pozytywną przyznało 51 proc. Polaków, a negatywną - 25 proc.

Kaczyński znowu na końcu

Kolejne miejsca zajęli: Bosak, Kosiniak-Kamysz oraz Budka, wszyscy ze średnią 3,8. Następny w rankingu znalazł się Czarzasty ze średnią 4,2. Za najmniej nowoczesnego polityka został uznany Jarosław Kaczyński, który otrzymał średnią 5,3. 67 proc. Polaków przyznało mu ocenę negatywną (oceny 5-7), a do przeciwnego zdania skłaniało się 19 proc. badanych.

W komentarzu ekspertki Kantar Public Anny Trząsalskiej czytamy, że "nowoczesność i inteligencja to cechy, które w obecnych czasach są bardzo istotne dla polityków, którzy mają za zadanie sprostać aktualnym problemom społecznym, wymagającym otwartości na zmiany". Badaczka podkreśla, że politycy zdobyli "raczej pozytywne" oceny inteligencji, a różnica między pierwszym a ostatnim politykiem w zestawieniu wynosi zaledwie 1,1.

"Najniższa nota Jarosława Kaczyńskiego (neutralna 4) to wynik kontrowersyjnych odpowiedzi, a nie niskiego odsetka pozytywnych ocen" - zaznaczyła Trząsalska. "Co ciekawe, również 33 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości uważa, że Jarosław Kaczyński jest raczej nienowoczesny niż nowoczesny. Nasuwa się więc pytanie, czy dla wszystkich odpowiadających nowoczesność jest cechą pozytywną?" - dodaje Trząsalska.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 9-14 lipca na reprezentatywnej próbie mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia metodą CAPI (bezpośrednie wywiady wspomagane komputerowo.)

WPCzytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj122 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka