Tusk spotkał się z doradcami premiera Morawieckiego. "Szczepienia to nasz wspólny cel"

Donald Tusk na spotkaniu z Radą Medyczną przy Kancelarii Premiera. Fot.: Twitter/Platforma Obywatelska
Donald Tusk na spotkaniu z Radą Medyczną przy Kancelarii Premiera. Fot.: Twitter/Platforma Obywatelska
Donald Tusk spotkał się dziś z członkami Rady Medycznej przy Kancelarii Premiera. Były szef rządu rozmawiał z doradcami Mateusza Morawieckiego o pandemii koronawirusa w Polsce.

Dzisiejsze spotkanie Tuska z Radą Medyczną w sprawie COVID-19 i możliwego lockdownu jesienią w Polsce zarejestrowały kamery Wirtualnej Polski. Oprócz pełniącego obowiązki przewodniczącego PO, w rozmowach udział wzięli były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz oraz senator Beata Małecka-Libera, która z zawodu jest lekarzem laryngologiem.

Nowa fala COVID-19

Z Donaldem Tuskiem spotkali się przedstawiciele Rady Medycznej przy Kancelarii Premiera Morawieckiego: prof. Krzysztof Pyrć, dr Paweł Grzesiowski, prof. Robert Flisiak oraz prof. Krzysztof Simon. Głównym tematem rozmów była możliwa jesienią kolejna fala zakażeń na COVID-19.

Były premier pytał jednak także medyków o tzw. białe szpitale do leczenia chorych na różnego rodzaju nowotwory.

Tusk podważa legalność rządowych obostrzeń

Po spotkaniu, Donald Tusk na konferencji prasowej poinformował o jego poglądzie na rządowe obostrzenia. Stwierdził, że nie wszystkie z nich mogły być zgodne z prawem. 

Zdaniem przewodniczącego PO nie można zmuszać do szczepień przeciw COVID-19, ale np. niezaszczepieni nauczyciele będą musieli przejść na inny tryb pracy z dziećmi.

Czytaj także:

Dziennikarze TVP wyproszeni ze spotkania

Tusk skierował także słowa do przedstawicieli Telewizji Polskiej: - Gdybyście poświęcili choć część tego czasu antenowego, co na naukę języka niemieckiego ze mną, na promowanie szczepień w miejscach, do których docieracie, a gdzie poziom wyszczepienia jest relatywnie niski, to byłby to wielki pożytek.

Wcześniej pracowniczka biura prasowego Platformy Obywatelskiej nie wpuściła na nagranie spotkania Donalda Tuska z medykami ekipy reporterskiej TVP Info. - Ja informuję w tej chwili o kwestiach technicznych. Nie jestem osobą publiczną, nie udzielam komentarza. (...) Proszę o 19:30 włączyć telewizję. Program pierwszy - przekazała Agnieszka Rucińska.

"Szczepienia to nasz wspólny cel"

Tusk zapowiedział również, że przy wielu zastrzeżeniach Platforma Obywatelska poprze rozwiązania Prawa i Sprawiedliwości rekomendowane przez lekarzy i medyków, jeżeli rząd da odpowiednie narzędzia do walki z pandemią członkom Rady Medycznej przy Kancelarii Premiera.

- Nie jesteśmy na ostatniej prostej. Jeśli chodzi o szczepienia, to raczej na wirażu - powiedział szef PO. - Szczepienia to nasz wspólny cel - dodał.

- Lockdownu być może uda się uniknąć. Po pierwsze - trzeba przekonań jak największą liczbę osób do szczepień - stwierdził Bartosz Arłukowicz - szef resortu zdrowia w rządzie PO-PSL.

Propozycje Tuska

Donald Tusk poinformował, że wraz z ekspertami rządowymi z Rady Medycznej wypracował kilka punktów walki z pandemią w Polsce. To przede wszystkim powołanie niezależnego od rządu ciała decyzyjnego.

Zdaniem Tuska trzeba także chronić odpowiedzialnych za szczepienia w punktach w całym kraju, aby nie powtórzyła się historia z atakiem na personel w Grodzisku Mazowieckim. - Agresja i przemoc musi być karana. Trzeba przywrócić poczucie bezpieczeństwa. (...) Dziś eksperci mówią, że też potrzebują bezpieczeństwa. Oni i ich rodziny są ofiarami nieustannej nienawiści - mówił były szef rządu.

DS

Polecamy:

Lubię to! Skomentuj76 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka