Polacy nie chcą Tuska w PO. fot. PAP
Polacy nie chcą Tuska w PO. fot. PAP

Sondaże: Polacy nie chcą Tuska. Źle oceniają jego powrót

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 134
"Złe wieści dla Donalda Tuska (54 l.). Polacy źle oceniają jego powrót na fotel lidera Platformy Obywatelskiej" - pisze w czwartek "SE". "Tylko z Tuskiem możemy wygrać. I mam nadzieję, że ta tendencja z sondażu już wkrótce się odwróci" - komentuje wyniki sondażu poseł PO Jerzy Borowczak (64 l.).

Sondaż dla "SE": Polacy nie chcą Tuska w PO

"SE" przypomina, że od powrotu Donalda Tuska do krajowej polityki minął miesiąc. "Przywódca PO objeżdża Polskę, przekonując rodaków do swoich racji. Ale wyborcy sceptycznie podchodzą do jego powrotu" - ocenia "SE".

44 proc. badanych uważa, iż źle się stało, że Tusk wrócił do kierowania partią. Przeciwnego zdania jest 35 proc. ankietowanych. 21 proc. udzieliło odpowiedzi "nie wiem".

Borowczak powiedział w rozmowie z "SE", że "na tego biednego Tuska wylano wiele pomyj". "Przypomina mu się, że uciekł do Brukseli, a pani Szydło to gdzie uciekła?! Też do Brukseli! Ale sądzę, że coraz więcej ludzi będzie popierało Tuska. Będziemy mieli dużą akcję spotkań z Donaldem i ta tendencja z sondażu jeszcze się odwróci - zaznacza Borowczak.

Jak napisano, "eksperci nie mają wątpliwości, że Tusk płaci dziś cenę za lata swoich rządów. "Tusk kojarzy się z podniesieniem wieku emerytalnego czy ucieczką na stanowisko do Brukseli" - komentuje prof. Kazimierz Kik (74 l.), politolog.

Badanie zrealizowano przez Instytut Badań Pollster w dniach 30.07-2.08.2021 r. na próbie 1049 dorosłych Polaków.

Czytaj też:

"Rzeczpospolita": Tusk polaryzuje Polaków

"Rzeczpospolita" pisze w czwartek, że "powrót Donalda Tuska jako przewodniczącego Platformy Obywatelskiej zmienił układ sił w ramach opozycji, ale Polacy nie są przekonani, że dobrze wpłynie ogólnie na politykę".

"Miesiąc po objęciu przez niego władzy w Platformie jego partia na powrót stała się jednak dominującą siłą w kontrze do PiS, odtwarzając sytuację sprzed wyborów prezydenckich w 2019 r. A jaki wpływ na polską politykę może mieć Tusk? Zapytaliśmy o to ankietowanych w badaniu IBRiS 31 lipca – 1 sierpnia. 36,1 proc. ankietowanych w tym sondażu uważa, że powrót Tuska będzie miał dobry wpływ na polską politykę. W tym 14,8 proc. twierdzi, że będzie >>zdecydowanie dobrze<<, a 21,3 proc. wskazuje, że +dobrze+. Więcej jednak jest wyborców, którzy są przekonani, że powrót Tuska wpłynie na politykę źle. Jest o tym przekonanych łącznie 54,3 proc. badanych. W tym 35,2 proc. wskazuje, że ten wpływ będzie >>zdecydowanie zły<<, a 19,1 proc – że będzie >>zły<<. W tej sprawie nie ma zdania 9,1 proc. ankietowanych" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Jak interpretowane są te wyniki? "Kluczowe jest to, że Polska dzieli się na trzy części. Dla tej jednoznacznie anty-PiS wydaje się, że Tusk pokona Jarosława Kaczyńskiego. Po drugiej stronie jest część przeciwna, również bardzo jednoznacznie. I jest grupa ok. 20–30 proc., którzy nie są entuzjastami dawnej PO ani obecnego PiS. I oni przyczyniają się do tego wyniku" – mówi "Rz" prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

"Rz" przypomina, że politycy Platformy nie ukrywali radości z powrotu Donalda Tuska jako szefa partii. "Ten entuzjazm podzielają ich wyborcy. Aż 88 proc. ludzi, którzy głosowali na Koalicję Obywatelską w 2019 roku, uważa, że powrót Tuska dobrze wpłynie na politykę. Tylko 7 proc. w tym elektoracie jest innego zdania. I odwrotnie. Wśród wyborców PiS z 2019 roku aż 89 proc. jest przekonanych o złym wpływie Tuska na sytuację polityczną i jej rozwój. Warte odnotowania są też postawy wyborców Szymona Hołowni z ubiegłorocznych wyborów prezydenckich. 33 proc. nie ma zdania na ten temat. 40 proc. wskazuje, że wpływ Tuska może być >>dobry<<, a 16 proc. – bardzo dobry. O jego złym wpływie na politykę jest przekonanych 10 proc. popierających Hołownię w ubiegłym roku" - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

Z artykułu wynika, że "wpływ Tuska na polską politykę najlepiej szacują ludzie, którzy identyfikują się z >>polską liberalną<<". "Takie zdanie ma aż 79 proc. ankietowanych, którzy w pełni identyfikują się z tym pojęciem. Z kolei wśród tych, którzy w całości utożsamiają się z >>Polską solidarną<< dobre zdania o wpływie byłego premiera ma 1 proc. badanych, a 97 proc. jest przekonanych, że będzie on zły. Im bliżej komuś do >>Polski liberalnej<<, tym większe przekonanie o dobrym wpływie byłego premiera na scenę polityczną. I odwrotnie" - napisano.

KJ

Czytaj też:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj134 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka