Kaczyński planuje rekonstrukcję. Na liście nazwisk kilka "pewniaków" do dymisji

Znamy potencjalne nazwiska odchodzących członków rządu Mateusza Morawieckiego.
Znamy potencjalne nazwiska odchodzących członków rządu Mateusza Morawieckiego.
Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki szykują się do "nowego otwarcia" przed jesienną ofensywą PiS. Z przecieków wynika, że stanowiska ministerialne stracą Michał Kurtyka, odpowiedzialny za kwestie klimatu, oraz Grzegorz Puda - szef resortu rolnictwa. W rekonstrukcji może dojść do prawdziwej sensacji.

Jeśli sprawdzą się doniesienia Onetu, to stanowisko straci szef KPRM i jeden z najbardziej rozpoznawalnych współpracowników premiera w ostatnich miesiącach - Michał Dworczyk. Urzędnik najpierw koordynował powstanie szpitali tymczasowych i był na pierwszej, politycznej linii w walce z koronawirusem. Później odpowiadał za powodzenie Narodowego Programu Szczepień. 

Zobacz: 

"Jastrzębowski wyciska". Dziś gościem posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska

Biden przemówił po serii zamachów ISIS w Kabulu. Będzie odwet USA

Awanse i renomowane kursy tylko dla zaszczepionych. Tak wojsko walczy z koronawirusem


Dworczyk do dymisji?

Z informacji Onetu wynika, że kropką nad "i" politycznej przyszłości Dworczyka był wyciek maili na skutek hakerskiego włamania na rządowe konta. "Do jego dymisji prą m.in. wiceprezesi PiS, którzy walczą z Morawieckim — Beata Szydło, Mariusz Kamiński i Mariusz Błaszczak. Wykradzione maile pokazują, że Dworczyk miał ambicje zastąpienia Błaszczaka na czele MON i wykorzystywał Morawieckiego do rozgrywania swoich interesów w armii — czego mu Błaszczak nie wybaczy" - czytamy. Dworczyk nie ma swojego zaplecza w Zjednoczonej Prawicy, broni go tylko Morawiecki. 

Dlaczego odejdzie minister Puda? PiS obawia się wpływu protestów agroUnii z jej liderem, byłym działaczem partii Kaczyńskiego - Michałem Kołodziejczakiem. Notowania 39-latka na Nowogrodzkiej są też słabe z powodu widocznej krytyki rządu ze strony rolników, którzy zarzucają przedstawicielom władzy zbyt słabą reakcję na ASF czy narzekają na zbyt niskie ceny produktów rolnych. Wielu z nich nie akceptowało też lockdownu i skupienia swojej uwagi na koronawirusie w lecznictwie. 

Nowa rola dla Kaczyńskiego

Zdaniem Onetu, Pudę w resorcie rolnictwa mógłby zastąpić Robert Telus, poseł PiS i szef rolniczej "Solidarności" w Łodzi. Według dziennikarzy, stanowisko w rządzie straci też minister klimatu Michał Kurtyka. Powód? Zaognienie relacji z Czechami przy okazji awantury o kopalnię w Turowie. Z funkcji wicepremiera i ministra ds. bezpieczeństwa zrezygnuje prawdopodobnie Jarosław Kaczyński, by pilnować wewnętrznej dyscypliny i trzymać w ryzach koalicję w Sejmie. Janusz Cieszyński - były wiceminister w resorcie zdrowia, obecnie sekretarz stanu w ministerstwie cyfryzacji - ma ochotę na tekę ministra w tym drugim. 

Do rekonstrukcji rządu dojdzie we wrześniu. Zmiany personalne będą połączone z ofensywą programową, opartą na Polskim Ładzie i miliardach z Brukseli. 

GW


Lubię to! Skomentuj49 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka