Nie udało się pomóc drugiemu z afgańskich chłopców. 6-latek nie żyje

Zmarł 6-latek z Afganistanu
Zmarł 6-latek z Afganistanu
Lekarze potwierdzili śmierć mózgu u 6-letniego Afgańczyka, który zatruł się grzybami w ośrodku dla cudzoziemców w Dębaku. Stwierdzono zgon dziecka - poinformował w piątek Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka". Wcześniej zmarł młodszy, pięcioletni chłopiec.

Rodzina ewakuowana do Polski z Kabulu przebywała w ośrodku dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej - Dębaku.
24 sierpnia spożyła grzyby, które miała zebrać na terenie ośrodka. Kilka dni później do szpitala z ostrą niewydolnością wątroby po zatruciu muchomorem sromotnikowym trafiło troje dzieci. Najstarsza, 17-letnia dziewczynka w dobrym stanie opuściła szpital we wtorek. Pięcio- i sześciolatka nie udało się uratować.

Tragiczny finał historii 6-latka

Sześciolatek we wtorek przeszedł przeszczep wątroby. Mimo tego, że zabieg przebiegł bez powikłań, rokowanie co do przeżycia chłopca było bardzo złe, miał objawy śmierci mózgu. Potwierdziły to badania.
IPCZD poinformowało w piątek po południu, że stwierdzono zgon dziecka. Dzień wcześniej lekarze potwierdzili śmierć pięciolatka.

Zobacz także: Co z przeszczepem wątroby afgańskiego chłopca?

Afgańczycy są przestrzegani przed spożywaniem nieznanych im produktów

UdSC zapewnia, że Afgańczycy pierwszego dnia po przybyciu do Polski otrzymali dwudaniowy obiad oraz suchy prowiant, a na co dzień mają w ośrodkach zapewnione trzy pełne posiłki dziennie oraz stały dostęp do ciepłych napojów.

W związku z zatruciem w Dębaku pracownicy wszystkich ośrodków dla cudzoziemców uczulają Afgańczyków, aby nie spożywali produktów niewiadomego pochodzenia.

Zobacz także: Nie udało się pomóc afgańskim chłopcom, którzy zatruli się grzybami. Jeden z nich zmarł

Wszczęto dochodzenie policyjne

W środę w związku z zatruciem w Dębaku zostało wszczęte dochodzenie policyjne w sprawie o czyn z art. 160 par. 1 kodeksu karnego, czyli narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Grodzisku Mazowieckim.

Zobacz także: Co Polacy myślą o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej? Opozycja nie będzie zadowolona

Po ewakuacji afgańskich współpracowników Polskiego Kontyngentu Wojskowego oraz polskiej dyplomacji Urząd do Spraw Cudzoziemców objął opieką 1024 obywateli Afganistanu. Trafili do ośrodków dla cudzoziemców lub placówek wojewodów wyznaczonych do odbycia kwarantanny po wjeździe do Polski.

Polecamy: 

NS 

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka