Białoruscy pogranicznicy spychają migrantów w stronę Litwy. Litwini pokazali nagranie

Rustamas Liubajevas, szef Litewskiej Państwowej Straży Granicznej. Fot. PAP/EPA
Rustamas Liubajevas, szef Litewskiej Państwowej Straży Granicznej. Fot. PAP/EPA
Litewska Państwowa Straż Graniczna (VAST) opublikowała w czwartek nagranie wideo, na którym białoruscy pogranicznicy przy użyciu siły fizycznej spychają migrantów na terytorium Litwy.

Białorusini spychają migrantów do granicy

„Białoruscy propagandyści, którzy nieustannie opowiadają zmyślone historie o przemocy litewskich funkcjonariuszy i nieludzkim traktowaniu migrantów, milczą o brutalności białoruskich służb” – stwierdza VAST.

Polecamy:

Beata K., wokalistka Bajm, przeprosiła. „Wiem, że was zawiodłam”

„Stan wyjątkowy? Wygląda jakby chodziło o to, by usunąć z granicy dziennikarzy”

Na opublikowanym pięciominutowym nagraniu widać, jak w biały dzień uzbrojeni białoruscy funkcjonariusze z psem podbiegają do grupy siedzących tuż przy słupku granicznym migrantów i siłą, przy użyciu tarcz, spychają migrantów w stronę litewskiej granicy. Na nagraniu słychać pokrzykiwania: „Wstawać”, „Iść”, „Naprzód”. W grupie 13 migrantów są dzieci.

Szef VAST Rustamas Liubajevas podczas konferencji prasowej powiedział, że ta grupa migrantów była zapraszana na stronę litewską, ale odmówiła przejścia. Przepuszcza się, że „do migrantów dotarła informacja o tym, że z Litwy trudno jest przedostać się do krajów Europy Zachodniej”.

Według Liubajevasa nagrana grupa koczowała po stronie białoruskiej przy granicy litewskiej przez prawie tydzień. Migranci spali na ziemi. Białoruscy pogranicznicy dostarczyli im drewno na opał. Litewscy funkcjonariusze przekazywali w miarę możliwości wodę i żywność.

VAST poinformowała, że „obecnie 13-osobowa grupa migrantów przebywa na Białorusi i nie zbliża się już do granicy państwowej”.

Litwa: Białoruś toczy z nami wojnę hybrydową

Ogólna liczba osób, które nielegalnie przekroczyły w tym roku litewsko-białoruską granicę wynosi już prawie 4,2 tys. W całym 2020 roku zatrzymano jedynie 81 migrantów.

Minionej doby litewscy pogranicznicy zawrócili na granicy z Białorusią grupę nielegalnych migrantów. Żadna osoba nie została wpuszczona.

Rząd w Wilnie jest przekonany, że napływ imigrantów to efekt działań władz Białorusi, które w ten sposób prowadzą wojnę hybrydową w reakcji na unijne sankcje i litewskie wsparcie dla białoruskiej opozycji.

KW

Czytaj dalej:

Śpiewak: Gwiazda TVN24 nie przeczytała żadnej książki o transformacji i liberalizmie

Jarosław Gowin w Salonie24: Nowa centroprawica ma ofertę nawet dla 20-30 proc. wyborców

Tusk: Za obsesje Kaczyńskiego płacą wszyscy Polacy

Równouprawnienie w Polsce? Kobiety 3 razy rzadziej niż mężczyźni pojawiają się w mediach

Komisja Europejska: Kontynuujemy ocenę polskiego Krajowego Planu Odbudowy

Lubię to! Skomentuj62 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka