Śpiewak: Gwiazda TVN24 nie przeczytała żadnej książki o transformacji i liberalizmie

Jan Śpiewak. Fot. PAP/Paweł Supernak
Jan Śpiewak. Fot. PAP/Paweł Supernak
Aktywista Jan Śpiewak ostro skrytykował dziennikarza TVN24 Konrada Piaseckiego, który w swoim tweecie bronił Leszka Balcerowicza, na którego spadła fala hejtu po jego występie na Campus Polska Przyszłości.

Leszek Balcerowicz na Campus Polska

Wszystko zaczęło się od wystąpienia Leszka Balcerowicza na Campusie Polska Przyszłości. Podczas wydarzenia doszło do spięcia ekonomisty z młodzieżą, która podważyła część haseł głoszonych przez niego.

Prelegenta i młodzież najmocniej podzieliła kwestia kryzysu klimatycznego. Jeden z uczestników przywołał raport Fundacji FOR z 2013 r., którego autor kwestionował wpływ człowieka na ocieplenie klimatu. Leszek Balcerowicz wytłumaczył, że nie musi się zgadzać ze wszystkimi raportami, jednak jeśli coś jest poparte faktami naukowymi, niepublikowanie tego byłoby pewnym przejawem cenzury. Oprócz tego ekonomista zapewnił, że raport nie ma nic wspólnego z kwestionowaniem wpływu człowieka na środowisko, ale ze stopniem tego wpływu.

Zobacz: Jarosław Gowin w Salonie24: Nowa centroprawica ma ofertę nawet dla 20-30 proc. wyborców

Krytyka transformacji

Uczestnicy skrytykowali również transformację z lat 1989/90.

- Przyznam, że jest to dla mnie niezrozumiałe, że jest pan gotów bronić prawa osób, które negują wpływ człowieka na zmiany klimatu, które aktywnie dążą do tego, żebyśmy jako gatunek wyginęli, a jednocześnie każda wzmiankę delikatnie krytyczną, dotyczącą sposobu przeprowadzenia transformacji nazywa pan wyzwiskami - zarzucił jeden z uczestników.

Konrad Piasecki w obronie Balcerowicza

Spotkanie Leszka Balcerowicza z młodzieżą było chętnie komentowane w mediach. Do sprawy odniósł się również dziennikarz TVN24 Konrad Piasecki.

Zobacz: Równouprawnienie w Polsce? Kobiety 3 razy rzadziej niż mężczyźni pojawiają się w mediach

"Krytyków transformacji gospodarczej’90 przeniósłbym w lata 80. Z ówczesną realną (a nie z ich wyobrażeń) perspektywą dobrej pracy, zarobku, mieszkania, wyjazdu zagranicznego + inflacją, biedą, szarością i beznadzieją. Po tygodniu marzyliby o reformach Balcerowicza" - napisał na Twitterze.

Jan Śpiewak sugeruje, by Piasecki czytał więcej książek

Wpis ten skomentował z kolei aktywista Jan Śpiewak.

"Nawet Sachs twórca planu Balcerowicza przyznał się po latach do błędów i tego, że terapia szokowa była błędem. Gwiazda TVN24 nie przeczytała żadnej książki o transformacji i liberalizmie, nie rozumie nic ze współczesnego świata i pewnie dlatego jest właśnie gwiazdą TVN-u" - tłumaczył.

Zobacz: Prezydent podpisał. Mamy stan wyjątkowy

Książki czytać warto

Jan Śpiewak poruszył istotną kwestię dotyczącą czytania książek. Tymczasem w 2021 roku odbywa się jubileusz wydarzenia Narodowe Czytanie. Już w najbliższą sobotę odbędzie się czytanie dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”.

Do udziału w wydarzeniu zachęcał prezydent.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj63 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka