9 obserwujących
308 notek
484k odsłony
  74   0

Narodowe Czytanie 2021. Prezydent zachęca do lektury "Moralności pani Dulskiej"

Prezydent Andrzej Duda zaprasza na Narodowe Czytanie "Moralności Pani Dulskiej". Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Andrzej Duda zaprasza na Narodowe Czytanie "Moralności Pani Dulskiej". Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Andrzej Duda zachęcił w środę do wspólnej lektury "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej podczas tegorocznego Narodowego Czytania.

Zjednoczmy się wokół nieprzemijających wartości naszego literackiego kanonu, aby czerpać radość z bycia razem przy wspólnej lekturze - zaapelował Andrzej Duda.

Polecamy:

Polski Ład, czyli "american dream". Plany rządu na najbliższe 100 dni

1,5 mln Polaków będzie musiało zmienić dowód. Prezydent podpisał nową ustawę

"Moralność pani Dulskiej"

W liście inaugurującym 10. odsłonę akcji Narodowe Czytanie prezydent poinformował, że w sobotę 4 września "spotkamy się, aby wspólnie czytać »Moralność pani Dulskiej« Gabrieli Zapolskiej". "To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną.


Pojęcie »dulszczyzna« weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji


- zwrócił uwagę prezydent.

Jak dodał, "wszystko to sprawia, że dramat ten od ponad stu lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem". "Dowodem tego są także jego liczne inscenizacje teatralne oraz udane adaptacje telewizyjne i filmowe. Jestem przekonany, że każdy z tych walorów zapewni również pomyślność naszej akcji. O własnym sposobie i oryginalnym kształcie jej realizacji zdecydują ponownie sami uczestnicy. Ubiegłoroczna edycja dowiodła, że nawet w trudnym czasie pandemii, z zachowaniem wszelkich koniecznych zasad bezpieczeństwa, Narodowe Czytanie nieprzerwanie się rozwija i przynosi wiele przyjemności wszystkim jego współtwórcom. Mam nadzieję, że razem powtórzymy ten sukces" - podkreślił Duda.

"Radość ze wspólnej lektury"

Prezydent zachęcił do wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu. "Zjednoczmy się tego dnia wokół nieprzemijających wartości naszego literackiego kanonu, aby czerpać radość z bycia razem przy wspólnej lekturze" - podsumował.

Udział w akcji należy zgłosić poprzez formularz dostępny pod adresem: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2021/uczestnicy-akcji/zgloszenie.html.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. "Potop" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele. 

KW

Czytaj więcej:

Lewica i Kaczyści są sobie pisani

Tusk na białym koniu. Czy z białą flagą? Politycy debatują

Rząd zmienia obostrzenia. Konferencja ministra zdrowia

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura