1,5 mln Polaków będzie musiało zmienić dowód. Prezydent podpisał nową ustawę

PAP/Mateusz Marek
PAP/Mateusz Marek
Dowody osobiste będzie musiało wymienić w 2021 roku 1,5 mln Polaków. Ta grupa będzie musiała się jednak przygotować na szereg zmian. Prezydent podpisał dziś nowelizację ustawy o dowodach osobistych. O czym trzeba będzie pamiętać?

Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś nowelizację ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. Wszyscy, którzy będą chcieli zmienić dowód powinni się przygotować na bardziej czasochłonną procedurę.

Nowe dowody osobiste

Zgodnie z nowelizacją ustawy do dowodów osobistych zostaną wprowadzone dane biometryczne - odciski palców. W związku z powyższym cały proces wnioskowania nowego dowodu stanie się bardziej czasochłonny. Konieczna będzie teraz wizyta w urzędzie, gdzie trzeba będzie złożyć odciski palców - niemożliwe będzie już złożenie wniosku o wyrobienie nowego dowodu przez internet.

Zmiany nie będą dotyczyły jednak dzieci poniżej 12. roku życia, ani osób, u których pobranie odcisków palców będzie niemożliwe. Oprócz tego zostaną wprowadzone dowody z terminem ważności - 12-miesięcznym lub krótszym dla osób, od których nie można czasowo pobrać odcisków palców.

– Będzie to podobna procedura do tej, która ma miejsce przy wydawaniu paszportów. Już dziś, składając wniosek o paszport, taka procedura jest przeprowadzana – wyjaśniał sekretarz stanu w MSWiA po tym, jak 16 lutego rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy.

Zobacz także:

Odcisk palca i podpis

Oprócz odcisków palców na nowych dowodach będą musiały znaleźć się również podpisy posiadaczy, co również będzie dotyczyło osób po 12. roku życia.

Ważność dowodów osobistych zostanie taka sama. Dokument otrzymamy na pięć (dla dzieci poniżej 12. roku życia) lub dziesięć lat.

Zmiana w dowodach wynika z przepisów unijnych, które obligują kraje członkowskie do usunięcia istniejących, znaczących różnic w poziomie zabezpieczeń krajowych dokumentów służących do korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się. Nowe prawo ma uczynić dokumenty bardziej bezpiecznymi.

Dowód wymieni ponad 1,5 mln Polaków

W 2021 roku dowód osobisty będzie musiało wymienić ponad 1,5 mln osób. Zgodnie z prawem dowód należy wymieniać co 10 lat, a to oznacza, że w tym roku ważność stracą dowody 1 546 700 osób. Kolejne 360 tys. to osoby, które w bieżącym roku staną się pełnoletnie.

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj68 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka