Rząd zmienia obostrzenia. Konferencja ministra zdrowia

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłasza nowe obostrzenia pandemiczne. PAP/Tomasz Gzell
Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłasza nowe obostrzenia pandemiczne. PAP/Tomasz Gzell
Adam Niedzielski poinformował o nowych zasadach reżimu sanitarnego. Od niedzieli 6 czerwca mają obowiązywać nowe limity osób biorących udział np. w weselach i innych zgromadzeniach publicznych. Minister zdrowia zapowiedział też, że w kolejnym tygodniu ogłosi ogólne zasady bezpieczeństwa, które mają obowiązywać do końca wakacji.

Nowe obostrzenia będą mniej restrykcyjne niż dotychczasowe. Adam Niedzielski tłumaczy to znacznym osłabieniem pandemii w naszym kraju. - Koronawirus odpuszcza we wszystkich obszarach - podkreślał minister zdrowia na konferencji prasowej.

Nowe obostrzenia. Konferencja ministra zdrowia

Limit osób, które mogą uczestniczyć w zgromadzeniach publicznych został z tego powodu podniesiony. Zamiast dotychczasowych 50, mogą one liczyć teraz do 150 uczestników. Niedzielski ogłosił też, że przywrócona zostanie możliwość organizowania konferencji, targów i wystaw. Otwarte zostaną też sale zabaw. Obowiązuje jednak limit - 1 osoba na 15 m. kw.

Otwarcie klubów nocnych i dyskotek zostało odłożone co najmniej do 26 czerwca. Niedzielski przyznał, że taka decyzja była rozważana, ale eksperci uznali, że miejsca tego typu powinny znaleźć się pod szczególną kontrolą.

Zobacz także:

Nowe limity. Zaszczepieni się nie liczą

Minister zdrowia podkreślił, że do limitów nie wliczają się osoby zaszczepione. Od wtorku mogą się one legitymować specjalnym certyfikatem, możliwym do pobrania ze strony e-pacjent.gov. W ciągu doby z tej możliwości skorzystało ponad 400 tys. osób. Od 10 czerwca certyfikat będzie dostępny za pośrednictwem specjalnej aplikacji. Do tej pory trzeba go będzie drukować.

Certyfikat ma także ułatwiać podróżowanie po krajach UE. Poza Polską są one wydawane w jeszcze 6 krajach Wspólnoty.

Adam Niedzielski poinformował także, że w drugim tygodniu czerwca ogłosi zasady modelu bezpieczeństwa, który ma obowiązywać do końca wakacji. We wrześniu, po ich zakończeniu, uczniowie mają być szczepieni w szkołach. Do tego czasu dzieci w wieku 12-15 lat mogą przyjmować szczepione w wyznaczonych wcześniej dla dorosłych placówkach.

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości