Tusk na białym koniu. Czy z białą flagą? Politycy debatują

Donald Tusk. Fot. PAP/EPA
Donald Tusk. Fot. PAP/EPA
Pojawiają się nieoficjalne informacje o powrocie Donalda Tuska do krajowej polityki.

Uważam, że Donald Tusk powinien wrócić, brakuje go w krajowej polityce; ale ma taką pozycję, że zrobi, co będzie uważał, nie lubi, gdy ktoś inny pisze mu scenariusze - powiedział w środę wiceszef PO Tomasz Siemoniak.

Polecamy:

Był działaczem PO, potem kandydował z list PiS. Bartłomiej M. z zarzutami gwałtu

Konfederacja ma pomysł! Rzecz dotyczy RPO

Odniósł się w ten sposób do doniesień portalu w wPolityce.pl, który napisał ostatnio, że rozważany jest konkretny scenariusz powrotu Tuska - miałby on wystartować w wyborach uzupełniających do Senatu, w którymś z okręgów zdominowanych przez opozycję i po zwycięstwie zostać marszałkiem Senatu. Według portalu Tusk miał otrzymać konkretną propozycję w tej sprawie, a także termin, do którego musi się zdecydować - koniec czerwca.

Zgorzelski: To zbyt rozsądny polityk

Donald Tusk jest to zbyt rozsądny polityk, aby wskoczyć do basenu, który jest pusty lub z którego uchodzi woda - ocenił w środę wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL), pytany o doniesienia medialne o możliwym powrocie Tuska do polskiej polityki.

Zgorzelski pytany w środę w TVP1 o te doniesienia powiedział: "Wszyscy pewnie już wiemy, że Donald Tusk sonduje tę sytuację". "Moim zdaniem zakończy się to tak samo, jak sondowanie jego ewentualnej kandydatury na prezydenta Rzeczypospolitej" - podkreślił wicemarszałek Sejmu.

W jego ocenie, "z pewnością Tusk zrobiłby duży kłopot tzw. Zjednoczonej Prawicy - bo jest ona dzisiaj bardziej pokłócona niż zjednoczona". – Ale, jak mówię, to jest zbyt rozsądny polityk, aby wskoczyć do basenu, który jest pusty lub z którego uchodzi woda – ocenił Zgorzelski. – Skoro te informacje już przeciekły i do mediów, i do opinii publicznej, to moim zdaniem ten projekt zakończy się niczym – dodał. 

Siemioniak: Jeśli wróci, to do krajowej polityki

Siemoniak był pytany w radiu ZET, czy b. premier Donald Tusk wróci do krajowej polityki, ponieważ pojawiają się takie nieoficjalne informacje.

– Jak Donald Tusk wróci, to po prostu wróci do tej krajowej polityki – odparł polityk. Dopytywany, czy Tusk powinien wrócić odparł, że tak.


Uważam, że tak, uważam, że brakuje go w tej krajowej polityce, choć znając go doskonale wiem, że on nie lubi, gdy ktoś inny pisze mu scenariusze


– zaznaczył Siemoniak.

Siemoniak ocenił, że "to jest jakaś polityczna fikcja" i zupełnie nie wyobraża sobie tego, żeby Tusk miał wracać do krajowej polityki taką właśnie drogą. – Nie musi udowodnić w jakiś uzupełniających wyborach, gdzie ktoś miałby odejść z Senatu, że ma mandat do prowadzenia krajowej polityki – ocenił Siemoniak.

Jednocześnie zaznaczył, że "te scenariusze pewnie są jakoś tam życzliwe" dla Tuska. – Ja je słyszałem od polityków bardzo życzliwych Donaldowi Tuskowi i w Platformie Obywatelskiej i poza Platformą, natomiast wydaje mi się, że to jest takie political fiction – powiedział wiceszef PO.

Według niego śmieszne jest to, jeśli ktoś myśli, że można Tuskowi wyznaczać terminy w sprawie jego politycznej przyszłości.

– Ma taką pozycję, że zrobi, co będzie uważał. To nie jest tak, że można mu napisać jakiś scenariusz, a tym bardziej wyznaczyć termin. Uważam, że bardzo dobrze byłoby, żeby wrócił. Jak będzie chciał to wróci, natomiast szkodzą opozycji i Platformie takie ciągłe spekulacje – powiedział Siemoniak.

KW

Czytaj więcej:

Rafał Woś: Lewica i Kaczyści są sobie pisani

InPost rozpędza się z nowym projektem. Po Warszawie i Krakowie czas na Wrocław

Jan Śpiewak: Prawo dla piratów musi być ostre, edukacja to za mało. Czas na wyższe mandaty

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka