Marszałkini Sejmu Elżbieta Witek / Foto: Flickr
Marszałkini Sejmu Elżbieta Witek / Foto: Flickr

Równouprawnienie w Polsce? Kobiety 3 razy rzadziej niż mężczyźni pojawiają się w mediach

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 46
Z drugiej edycji raportu Press-Service Monitoring Mediów wynika, że w drugim kwartale tego roku w mediach mężczyźni byli cytowani niemal trzykrotnie częściej niż kobiety. Najczęściej cytowaną kobietą okazała się marszałkini Sejmu Elżbieta Witek.

Jak podaje portal wirtualnemedia.pl Press-Service Monitoring mediów po raz kolejny publikuje wyniki analizy poświęconej udziałowi kobiet w debacie politycznej. Badania przygotowane są na podstawie telewizyjnych serwisów informacyjnych.

W Polsce nie ma równowagi płci

Od początku roku niewiele zmieniło się w kwestii osób występujących w materiałach serwisów informacyjnych. W pierwszych trzech miesiącach br. liczba mężczyzn (9535, czyli 75 proc.) była znacznie wyższa niż kobiet (3111, czyli 25 proc.). Obecnie sytuacja wygląda podobnie. Mężczyzn cytowano niemal trzykrotnie częściej (8988; 74 proc.), niż kobiety (3169; 26 proc.). Nadal istnieją rażące dysproporcje, a w Polsce nie ma równowagi płci.

Zobacz także: Czy Polska otrzyma fundusze na odbudowę kraju? Co na to Komisja Europejska?

Kobiety najczęściej pomijane w TVP

W „Wiadomościach” TVP. aż 78 proc. wszystkich wypowiedzi należała do mężczyzn. Jest to poniżej średniego udziału procentowego kobiet, komentujących bieżące wydarzenia dziennikarskie. Nieco wyższy ich udział był w „Wydarzeniach” Polsatu (29 proc.), a w „Faktach” TVN (25 proc.).

Według analizy wynika, że 75 proc. publikacji podpisanych imieniem i nazwiskiem stworzyli dziennikarze, natomiast pozostałe 25 proc. zostały przygotowane przez kobiety.

Zobacz także: Dr Sutkowski: Szczepienia dzieci wskazane. Lekarze mówiący inaczej troszkę mniej się znają

Marszałkini Witek najczęściej cytowaną Polką w telewizji

Jak podaje portal wirtualnemedia.pl od kwietnia do czerwca najczęściej wypowiadającymi się kobietami były polityczki. Elżbieta Witek komentowała przede wszystkim kwestie związane z organizacją wyborów kopertowych, założeniami Polskiego ładu czy działani opozycji. Pojawiła się w 19 materiałach i tym samym była najczęściej cytowaną Polką w telewizji.

Zobacz także: Prezydent podpisał. Mamy stan wyjątkowy

Lubnauer i Leniart cytowane przez TVN

Na drugiej pozycji znalazła się posłanka Nowoczesnej – Katarzyna Lubnauer. Wypowiadała się w kwestiach rozłamu Zjednoczonej Prawicy, wyborów w Rzeszowie i stanowiska opozycji w sprawie ratyfikacji Europejskiego Funduszu Odbudowy. Jako trzecia w zestawieniu znalazła się Ewa Leniart – wojewoda podkarpacka, która kandydowała w wyborach na prezydentkę Rzeszowa. Wypowiedzi kobiet najczęściej cytowały Fakty – podaje portal.

Zobacz także: Żona ministra w programie TVN. Widzowie: Będzie rozwód?

Raport pokazuje  dominację mężczyzn w mediach. Na podobne sytuację zwróciła uwagę lewicowa aktywistka Maja Staśko.


Polecamy: 

NS

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura