Historia II wojny światowej wg posła Gduli: Gdyby Polacy chętnie pomagali Żydom, to...

Poseł Maciej Gdula i jego "ekierka". Fot. Facebook/profil posła Gduli
Poseł Maciej Gdula i jego "ekierka". Fot. Facebook/profil posła Gduli
Poseł Lewicy Maciej Gdula niezmiennie uważa, że Polacy podczas II wojny światowej byli zarówno ofiarami, jak i sprawcami. "Gdyby Polacy tak bardzo chętnie pomagali Żydom, to byłoby więcej ocalonych" - powiedział w rozmowie z TVP Info.

Poglądy posła Gduli

Wcześniej Gdula zamieścił z okazji 1 września wpis na Twitterze, w którym pisze o "niemieckich nazistach".

Potem w programie TVP używał już tylko słowa "naziści". Poseł mówił m.in. o tym, że Polacy współpracowali z Niemcami podczas zajmowania Zaolzia, że Polacy powinni bardziej pomagać Żydom w czasie wojny, to wtedy by ich więcej przeżyło, że po zakończeniu II wojny światowej mieliśmy do czynienia w Polsce z "wojną domową".

Internauci są oburzeni, jak polityk z tytułami naukowymi może tak zakłamywać historię, przedstawiając ją z "bolszewickiego" punktu widzenia.

Polecamy:

Polacy ofiarami i sprawcami

To nie pierwszy raz, kiedy poseł Gdula szokuje swoimi poglądami dot. historii Polski. W sierpniu , również podczas rozmowy w TVP Info stwierdził, że w II wojnie światowej Polacy byli i ofiarami, i sprawcami.

17 sierpnia  poseł PO Artur Łącki ocenił, że obozy koncentracyjne, w których mordowało się Żydów i Polaków, powstały na terenie Polski, dlatego że to w naszym kraju był największy antysemityzm. Dodał też, że to nie jest jego opinia, lecz - jak mówił - "opinia wielu historyków światowych".

Tę wypowiedź obecny w studiu sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz nazwał "skandaliczną". - Będziemy domagać się od PO i Donalda Tuska, żeby przeprosili za swojego posła i aby zmusili go do oddania mandatu - zapowiedział.

W obronie Łąckiego stanął Gdula, który powiedział, że Polacy brali udział w Holokauście także jako sprawcy. Andruszkiewicz próbował tłumaczyć, że to Polacy uratowali najwięcej Żydów i robili to, chociaż groziła im kara śmierci, co Gdula skwitował, że nie ma to znaczenia, bo za handel mięsem również była przewidziana kara śmierci.

- Byli Polacy, którzy brali udział w mordowaniu Żydów. To niestety prawda. Z tego nie wynika, że zorganizowali Holokaust i że mamy główną odpowiedzialność [...] Polacy byli i sprawcami, i ofiarami w II wojnie światowej – stwierdził Gdula.

– Słucham? – oburzył się Andruszkiewicz. – Polacy byli ofiarami II wojny światowej, a tylko jakiś promil kolaborował z Niemcami czy z Sowietami, bo tacy też byli. Pan doskonale wie, że takie szumowiny też się znajdowały, które kolaborowały z komunistami w Polsce – dodał.

Gdula i czerwona ekierka

Gdula publicznie mówił także, że jest przeciwnikiem uzyskiwania reparacji od Niemiec. - Idea, żeby dopychać Niemcy, to banalizacja II wojny światowej i milionów ofiar faszyzmu w Polsce i Europie - mówił w 2019 roku. - W Auschwitz zginęło ponad milion ludzi. Czy to strata, którą można wyrównać? Jestem przeciwko, bo idea reparacji polega na tym, że da się to wyrównać. Że ktoś zapłacił pieniądze i jest zwolniony z odpowiedzialności - wypowiadał się poseł Lewicy.

Maciej Gdula 1 września zachęcał do uczestnictwa w akcji społecznej Wolna Szkoła, żeby wyrazić sprzeciw wobec polityki edukacyjnej PiS-u i ministra Czarnka! Internauci zauważyli, ze czerwona "ekierka", którą trzyma w ręku jest z kartonu, w dodatku krzywo wycięta i sklejona taśmą.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj205 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka