Unijny komisarz Paolo Gentiloni. Fot. Flickr
Unijny komisarz Paolo Gentiloni. Fot. Flickr

Czy Polska otrzyma fundusze na odbudowę kraju? Co na to Komisja Europejska?

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 78
Kwestionowanie prymatu prawa unijnego nad krajowym przez Polskę, blokuje wypłatę 57 mld euro dla kraju. Unijne fundusze naprawcze miałyby służyć odbudowie po pandemii – powiedział w środę komisarz UE ds. gospodarki, Paolo Gentiloni.

O słowach komisarza poinformowała międzynarodowa agencja prasowa Reuters.

Fundusze naprawcze od UE

Polska podobnie jak inne kraje ma otrzymać z Unii Europejskiej duże granty i tanie pożyczki po kryzysie gospodarczym wywołanym pandemią. Każdy kraj otrzyma część pieniędzy dopiero po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską krajowych planów odbudowy złożonych przez państwo.

Zobacz także: Koronawirus. Czy mamy obawiać się wariantu Mu?

Zielone światło dla 18 krajów. Co z Polską?

Do tej pory komisja dała zielone światło dla 18 planów, jednak odmówiła zatwierdzenia Polsce i Węgrom. KE obawia się, że oba kraje podważają niezależność sądów i wolność mediów.

Paolo Gentiloni, przemawiając do Komisji Ekonomiczno-Budżetowej Parlamentu Europejskiego dodaje, że ostatnie posunięcie polskiego rządu było dodatkowym czynnikiem wstrzymującym zgodę Komisji na wypłaty środków dla Warszawy.

Rzecz jasna, mowa tu o zwróceniu się polskiego rządu do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie, że prawo UE nie stoi ponad prawem krajowym.

- To zaprzecza podstawom porządku prawnego Unii – dodaje komisarz. Mówi również, że dyskusje na ten temat cały czas trwają.

W przypadku zatwierdzenia Polska mogłaby otrzymać 23 mld euro dotacji unijnych i 34 mld euro tanich kredytów. Węgry mogą liczyć na 7,2 mld euro dotacji.

Zobacz także: Prezydent podpisał. Mamy stan wyjątkowy

Polska i Węgry muszą spełnić warunki UE

Na spotkaniu obecny był również wiceprzewodniczący Komisji, Valdis Domborvskis, który powiedział, że środki nie zostaną wypłacone, dopóki KE nie będzie przekonana, że Polska i Węgry stosują się do prawa UE.

Zobacz także: "Poznaj Polskę". Nowy flagowy program ministra Czarnka. Kraków jest na Mazowszu

10 krajów UE otrzymuje unijne środki

Włochy, Hiszpania, Francja, Grecja, Niemcy, Portugalia, Belgia, Litwa, Dania i Luksemburg otrzymały łącznie prawie 49 mld euro na finansowanie projektów przedstawionych w ich planach odbudowy.

Niektóre z krajów: Hiszpania, Francja, Grecja czy Dania, mogą nawet otrzymać kolejne transze gotówki w nadchodzących miesiącach. Warunkiem jest pokazanie Komisji, że osiągnęli uzgodnione cele w swoich planowanych projektach.

Polecamy: 

NS 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka