Samolot linii PIA wylądował w Kabulu.
Samolot linii PIA wylądował w Kabulu.

Pierwszy lot komercyjny w Kabulu od rewolty talibów. Relacja pasażera samolotu

Redakcja Redakcja Afganistan Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Samolot PIA pakistańskich linii lotniczych wylądował dziś ok. godz. 8 czasu polskiego w Kabulu. To wręcz historyczne wydarzenie, bowiem to pierwszy komercyjny lot w stolicy Afganistanu, odkąd talibowie przejęli władzę w kraju.

- (Na pokładzie) nie było zbyt wielu ludzi, około 10 osób, prawdopodobnie więcej członków załogi niż pasażerów - powiedział korespondent AFP, jeden z pasażerów tego lotu. 

- To ważny moment, dzień nadziei - oświadczył pracownik lotniska w Kabulu, wyrażając nadzieję, że inne linie lotnicze zdecydują się na podobny krok, co PIA.

Według AFP, lądowanie samolotu to jeden z pierwszych znaków stabilizacji gospodarczej w tym kraju. Międzynarodowe lotnisko w Kabulu to najważniejszy port lotniczy w Afganistanie.

3 września afgański przewoźnik państwowy Ariana Airlines ogłosił wznowienie lotów krajowych. Z kolei w zeszłym tygodniu dwa samoloty katarskich linii lotniczych Qatar Airways odleciały z kabulskiego lotniska wraz z obcokrajowcami i Afgańczykami, których kraje zachodnie nie zdołały ewakuować w sierpniu.

W sobotę rzecznik PIA mówił, że linie lotnicze otrzymały wiele zamówień od organizacji humanitarnych i dziennikarzy na loty do Kabulu.

Trwająca ponad dwa tygodnie ewakuacja ze stolicy Afganistanu zakończyła się 30 sierpnia, gdy z lotniska w Kabulu odleciał ostatni amerykański samolot. Łącznie w tym czasie ewakuowano z miasta ponad 123 tys. cudzoziemców i Afgańczyków.  

Zobacz: 

Kantar dla TVN. Niewielka różnica między PiS a PO

Steczkowska tak chce pomóc Kozidrak. „Po prostu jest fajną kobietą” 

Wielka Brytania w orbicie Trójmorza? Jest taki plan

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj4 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka