Grafika przedstawiająca miejsce, w którym doszło do trzęsienia ziemi. fot. PAP/EPA/USGS HANDOUT
Grafika przedstawiająca miejsce, w którym doszło do trzęsienia ziemi. fot. PAP/EPA/USGS HANDOUT

Silne trzęsienie ziemi w Afganistanie. Druzgocąca liczba ofiar, wciąż rośnie

Redakcja Redakcja Afganistan Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, do którego doszło w środę na wschodzie Afganistanu, wzrosła do 280; liczba rannych jest liczona w setkach - podało afgańskie MSW. Początkowo informowano o 155 ofiarach śmiertelnych.

Afganistan. Potężne trzęsienie ziemi, są ofiary i ranni

Trzęsienie ziemi było odczuwalne przez 119 mln osób w Afganistanie, Pakistanie i Indiach - przekazało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne EMSC.

Większość ofiar śmiertelnych w Afganistanie odnotowano w prowincji Paktika, leżącej na wschodzie kraju, gdzie 255 osób zginęło, a ponad 200 jest rannych - przekazał Mohamed Nassim Haqqani, szef afgańskich organów zarządzania kryzysowego. Potwierdzono także 25 ofiar śmiertelnych i 90 rannych w prowincji Chost oraz 5 ofiar śmiertelnych w prowincji Nangarhar.

"Liczba ofiar śmiertelnych prawdopodobnie wzrośnie, ponieważ niektóre wioski (dotknięte katastrofą - PAP) znajdują się na odległych obszarach górskich, a zebranie szczegółów zajmie trochę czasu" - skomentował przedstawiciel afgańskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Salahuddin Ayubi.

Afganistan. Olbrzymie zniszczenia po trzęsieniu ziemi, trwa akcja ratownicza

Afgańska agencja prasowa Bakhtar poinformowała, że na miejsce katastrofy przybywają ratownicy w helikopterach. Szef agencji Abdul Wahid Rayan napisał na Twitterze, że w Paktice zniszczeniu uległo 90 domów i że prawdopodobnie kilkadziesiąt osób jest uwięzionych pod gruzami.

"Silne trzęsienie ziemi dotknęło cztery dystrykty w prowincji Paktika, powodując śmierć, raniąc setki naszych obywateli i niszcząc dziesiątki domów" - napisał na Twitterze Bilal Karimi, zastępca rzecznika talibskiego rządu. "Wzywamy wszystkie agencje pomocy do natychmiastowego wysłania swoich zespołów na miejsce zdarzenia, aby zapobiec dalszej katastrofie" - dodał.

Jak dotąd nie podano informacji o możliwych zniszczeniach i ofiarach trzęsienia ziemi w Pakistanie i Indiach. 

SW

Czytaj dalej: 


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka