Polacy chcą mediów i organizacji humanitarnych na terenie stanu wyjątkowego

"Na polsko-białoruskiej granicy wciąż trwa kryzys związany z falą migracyjną". Fot. PAP
"Na polsko-białoruskiej granicy wciąż trwa kryzys związany z falą migracyjną". Fot. PAP
Według sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" Polacy w zdecydowanej większości opowiadają się za wpuszczeniem na teren stanu wyjątkowego na polsko-białoruskiej granicy mediów i organizacji humanitarnych.

Jak przypomniano, "na polsko-białoruskiej granicy wciąż trwa kryzys związany z falą migracyjną". "Rząd, w związku ze stanem wyjątkowym, odmawia wjazdu na teren strefy przygranicznej organizacjom humanitarnym i dziennikarzom" - napisano.

Polecamy:

„Wzrosła śmiertelność wśród pacjentów z COVID-19, zwłaszcza niezaszczepionych”

Duda spotkał się z Macronem. "Rozpoczynamy zacieśnioną współpracę"

"Tak" dla mediów i organizacji humanitarnych

Wyjaśniono, że w sondażu IBRIS, "respondenci oceniali każdą z zaproponowanych opcji – osobno". W artykule podkreślono, że "na pytanie, »czy rząd na teren objęty stanem wyjątkowym powinien wpuścić przedstawicieli organizacji humanitarnych«, twierdząco odpowiedziało 60,8 proc. badanych".

"Na to samo pytanie w odniesieniu do dziennikarzy »tak« odpowiedziało 51,6 proc. 33 proc. respondentów uważa zaś, że »na terenie objętym stanem wyjątkowym powinny działać tylko Straż Graniczna, wojsko i Policja ew. współpracujące z nimi służby«" - czytamy w dzienniku. Dodano, że 5,1 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Czytaj dalej:

Szef KRRiT wnioskuje o zbadanie zgodności ustawy o radiofonii i telewizji z Konstytucją

Paulo Sousa ma koronawirusa. Był zaszczepiony

Awantura na komisji ws. raportu NIK o Funduszu Sprawiedliwości. Wójcik robi szopkę

"Rząd powinien posłuchać Kościoła i zgodzić się na korytarze humanitarne dla uchodźców"

Poseł PiS o karze dla Polski: Wyrok przedwczesny. Niedługo Unia będzie usatysfakcjonowana

Wciąż pozytywna ocena działań rządu

Zwrócono uwagę, że takie odpowiedzi »niekoniecznie« oznaczają zmianę stanowiska opinii publicznej w sprawie sytuacji na granicy. "Pomaganie nie jest tożsame ze zgodą na wpuszczenie uchodźców do Polski" – powiedział szef IBRIS Marcin Duma, cytowany w "Rz".

"Ocena polityki rządu polegającej na zamknięciu granicy wciąż jest pozytywna, niezależnie od tego, kto przeprowadza sondaż" – wyjaśnił. Jego zdaniem "zgoda na to, by na miejscu pomagały uchodźcom organizacje humanitarne i by dostęp mieli dziennikarze, jest do pewnego stopnia »rozgrzeszaniem się«".

"Z wielu badań dotyczących budowy muru czy wypychania uchodźców z powrotem na granicę wynika, że potrzeba bezpieczeństwa może być większa niż nakaz etycznego działania" – zauważył Duma.

Kobiety bardziej empatyczne

Zwrócono uwagę, że "z analizy odpowiedzi wynika, że większą empatią w stosunku do losu uchodźców na granicy wykazują się kobiety". "69 proc. z nich uważa, że należy wpuścić organizacje humanitarne. Zgadza się z nimi 52 proc. mężczyzn" - podkreślono.

"Za to wyraźnie mniej kobiet wybrało odpowiedź oddającą monopol działania w strefie stanu wyjątkowego Straży Granicznej i innym służbom – 28 proc., przy 38 proc. mężczyzn wskazujących taką opcję" - czytamy w artykule.

Zaznaczono, że "wyraźne zróżnicowanie widać w podziale ze względu na stosunek do religii". "Najmniej osób godzących się na wpuszczenie organizacji humanitarnych jest wśród osób »wierzących i praktykujących regularnie« – to 39 proc., natomiast już w grupie »wierzących i praktykujących nieregularnie« odsetek ten wynosi 70 proc., a wśród »niewierzących i niepraktykujących« – 69 proc." - napisano.

Wyborcy PiS są przeciw

Zwrócono uwagę, że "stosunek do tej sprawy ma też wymiar zdecydowanie polityczny: wśród wyborców PiS tylko 23 proc. chciałoby wpuszczenia organizacji humanitarnych, w przypadku KO to 91 proc., Lewicy 97 proc., PSL-KP – 86 proc., a Konfederacji – 68 proc".

"Jeszcze mniej wyborców PiS chciałoby wpuszczenia dziennikarzy – zaledwie 12 proc. Wyborcy innych partii w zdecydowanej większości popierają obecność mediów w strefie stanu wyjątkowego" - czytamy w "Rz".

Przypomniano, że "w środę Senat obradował nad ustawą o murze na granicy z Białorusią". "Ma ona umożliwić szybką budowę bez formalności związanych z prawem budowlanym, ochroną środowiska czy przetargami" - napisano.

Wyjaśniono, że wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik zapewniał senatorów, że "budowla ta będzie poprowadzona nie dalej niż 15 metrów od samej granicy", a "mur ma mieć 5,5 metra wysokości".

"Senat nie przyjął wieczorem wniosku o odrzucenie ustawy w całości. Przyjęto jednak liczne poprawki, nakazujące m.in. zastosowanie ustawy o zamówieniach publicznych" - czytamy w dzienniku.

KW


Lubię to! Skomentuj165 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka