Poseł PiS o karze dla Polski: Wyrok przedwczesny. Niedługo Unia będzie usatysfakcjonowana

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
TSUE wydał wyrok przedwcześnie. Izba Dyscyplinarna niebawem będzie zlikwidowana. To uczyni spór bezprzedmiotowym – mówi Salonowi 24 Marek Ast, poseł PiS, przewodniczący Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

TSUE nałożyło na Polskę karę  miliona euro dziennie za działalność Izby Dyscyplinarnej. „Polska, z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych, dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN, została zobowiązana do zapłaty na rzecz KE okresowej kary 1 mln euro” – brzmi wyrok TSUE. Jak ocenia Pan to orzeczenie?

Marek Ast: Oczywiście, że się z tym wyrokiem nie zgadzam. Ale przede wszystkim Unia Europejska bardzo pośpieszyła się z tą karą.

Przeczytaj też:

Dlaczego?

Dlatego, że Izba Dyscyplinarna niebawem przestanie istnieć, a to uczyni cały spór bezprzedmiotowym.

Na razie jednak Izba istnieje, podejmuje decyzje, budzi kontrowersje. I TSUE wydało wyrok na wniosek Komisji Europejskiej. Chodzić ma o ochronę wartości europejskich, praworządność. Unia chyba nie chce czekać, tylko usiłuje pewne rzeczy wyegzekwować, a w deklaracje już nie bardzo wierzy?

Jest wyraźna zapowiedź i pana premiera Mateusza Morawieckiego i pana wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zostanie zlikwidowana. Zarówno Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który karę nałożył, jak i Komisja Europejska, na wniosek której wyrok został wydany, zrobiły to zdecydowanie przedwcześnie. Niebawem Izba zostanie zlikwidowana. To jest kwestia kilku tygodni. Komisja Europejska powinna być usatysfakcjonowana.

A kiedy konkretnie będzie decyzja o likwidacji Izby Dyscyplinarnej?

Czekamy na projekt, którym zajmie się Sejm. Jak wspomniałem, to kwestia kilku tygodni. Myślę, że w parlamencie wniosek pojawi się już w listopadzie. A jeszcze w tym roku przejdzie całą procedurę legislacyjną i wejdzie w życie.

Załóżmy, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego faktycznie zostanie zlikwidowana. Problem w tym, że wyrok TSUE już w tej sprawie zapadł. Czy ewentualna likwidacja izby sprawi, że wyrok zostanie uchylony, czy może Polska będzie jednak musiała płacić ogromną karę? Czy może będzie się od tego wyroku odwoływać?

Państwo polskie wystąpi zapewne wtedy o uchylenie tej kary, skoro wniosek będzie bezprzedmiotowy.

Przeczytaj też:

Kaczyński: Rosja chce odbudować imperium, trzeba wzmocnić polską armię

Nowe porządki w wojsku. Służba będzie mogła być aktywna i pasywna

Szef MON: współpraca z nauką i przemysłem przyspieszy modernizację wojska

Marsz Niepodległości przejdzie ulicami Warszawy. Jest decyzja wojewodyLubię to! Skomentuj103 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka