Premier Morawiecki w "L’Opinion": prymat konstytucji to prymat demokracji

PAP/Piotr Nowak
PAP/Piotr Nowak
"Poszanowanie praw Unii Europejskiej nie oznacza, że stoją one ponad konstytucjami narodowymi; prymat konstytucji to prymat demokracji" – wskazał premier Mateusz Morawiecki w sobotnim wydaniu francuskiego dziennika „L’Opinion”.

Artykuł premiera Morawieckiego, w którym ten zauważył także, że Polska nie wybiera się nigdzie poza Europę i że jest i będzie członkiem Unii Europejskiej, pojawił się również we włoskim "Il Messaggero", portugalskim „Diario de Noticias, belgijskim "L'Echo" i niemieckim "Die Welt".

"Unia Europejska jest w trudnej sytuacji"

Unia Europejska znajduje się dziś w trudnej sytuacji. Wciąż mamy do czynienia z nowymi falami pandemii. Dopiero rozpoczynamy proces odbudowy naszych gospodarek po kryzysie spowodowanym koniecznością ograniczenia życia gospodarczego. Nie zaczęliśmy jeszcze dobrze wdrażać funduszu odbudowy, a na horyzoncie pojawiło się ryzyko kryzysu energetycznego - pisze Morawiecki.

Rosja używa szantażu gazowego, by wymusić na pojedynczych państwach decyzje sprzyjające realizacji jej własnych interesów – zauważył premier.

Zobacz: Partia ważniejsza od Ewangelii. Smutne wnioski po sondażu wśród katolików o uchodźcach

Presje wobec Europy

Odnotował, że presję wobec Europy stosuje również Białoruś, a kraje wschodniej granicy UE, takie jak Polska, Litwa i Łotwa mierzą się obecnie z prowokacjami ze strony władz w Mińsku i coraz większą falą nielegalnej migracji.

Nadmiar kryzysów powinien skłaniać do odpowiedzialności. A jednak UE więcej uwagi poświęca dziś problemom wyobrażonym niż tym realnym. Problemom wytworzonym bardziej przez samą siebie niż wyzwaniom zewnętrznym – pisze Morawiecki.

Trudno znaleźć naród bardziej niż Polacy przywiązany do idei wolności, demokracji i idei europejskiej. Siły proeuropejskie dominują w polskim parlamencie i życiu publicznym. Jednak media i politycy próbują wypuścić propagandowe hasło na "Polexit” – uważa szef rządu.

Zobacz: Zorzę polarną będzie można obejrzeć również w Polsce. Już dzisiaj w nocy!

Traktaty unijne precyzyjnie wskazują, które kompetencje państwa członkowskie powierzyły Wspólnocie, a które zachowały na wyłączność. Zasada prymatu prawa unijnego oznacza, że mają one pierwszeństwo wobec ustaw w dziedzinach objętych kompetencjami Unii - napisał, podkreślając, że Polska się z tym zgadza.

Odnotowując, że to państwa są panami traktatów, premier przypomniał, że niedawne orzeczenie TK, badającego relacje prawa UE z polską konstytucją, nie było wyjątkiem, a w podobnym tonie wypowiadały się już wcześniej sądy i trybunały w Niemczech, Danii, Francji, Włoszech, Hiszpanii, na Litwie, w Czechach czy innych krajach UE.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj66 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka