Wyższe stopy procentowe. Prof. Gomułka: „Inflacja nie spadnie. Będą kolejne podwyżki stóp”

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Ruch Rady Polityki Pieniężnej jest działaniem obronnym, ma uchronić nas przed dwucyfrową inflacją. Ale nie doprowadzi do jej spadku. W kolejnych miesiącach spodziewam się dalszego podwyższania stóp procentowych – mówi Salonowi 24 prof. prof. Stanisław Gomułka, były wiceminister finansów, główny ekonomista Business Centre Club.

Zostały podniesione stopy procentowe. To bardzo znacząca zmiana?

Prof. Stanisław Gomułka: To podniesienie o 3/4 punktu procentowego jest znaczące, ale pamiętajmy, że z bardzo niskiego poziomu. Przez wiele miesięcy mieliśmy w Polsce stopy na poziomie 0,1 proc. Nawet poprzednia podwyżka, 0,5 proc., to wciąż bardzo niewiele. Problem polega na tym, że doszło do bardzo znaczącego spadku wartości złotego. Kurs euro wzrósł z około 4,25 do około 4,6 złotego, czyli aż o 10 proc.

Przeczytaj też:

Lotto zagra w kosza o medal w Paryżu

Dlaczego banki centralne inwestują w złoto? NBP wyjaśnia


Co to oznacza w praktyce?

Pamiętać należy, że bardzo wiele towarów importujemy ze strefy euro. Sprowadzamy zarówno towary konsumpcyjne, jak i będące wkładem produkcyjnym. A więc tak znaczący wzrost wartości euro w stosunku do złotego spowodował zwiększenie kosztów produkcji i cen.

To, co się stało, wynikało z bardzo poważnego błędu Rady Polityki Pieniężnej. Nie zwróciła ona uwagi, że zmniejszanie stóp procentowych, utrzymywanie ich na bardzo niskim poziomie, doprowadzi do wzrostu inflacji. A to z kolei napędzi silny wzrost presji płacowej. W pewnym momencie groził nam już potężny wzrost inflacji z już wysokiej dziś, około 7-8 proc., do skali nawet dwucyfrowej!

Decyzja o podniesieniu stóp procentowych oznacza szansę na obniżenie inflacji i stopniowe odzyskiwanie wartości złotówki, a co za tym idzie obniżenie cen?

Nie do końca. Dzisiejszy krok Rady Polityki Pieniężnej jest ruchem obronnym: zmierza do tego, by uniknąć dwucyfrowej inflacji. Ale wciąż to zbyt mały krok, by doprowadzić do obniżenia inflacji. Chodzi jedynie o nieprzekroczenie dwucyfrowego poziomu.

Pytanie więc co stanie się dalej, czy w kolejnych miesiącach uda się chociaż powstrzymać inflację i drożyznę?

Wszystko zależy od tego, co dziać się będzie z kursem złotego i euro. Podniesienie stóp procentowych o 3/4 będzie zapewne oznaczać jakieś wzmocnienie wartości złotego, ale prognozuje się niewielkie. Dlatego spodziewałbym się w najbliższych kilku miesiącach dalszego podnoszenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Przeczytaj też:

Podwyżka stóp procentowych! Jest decyzja RPP

Kiedy referendum w sprawie polexitu? Poseł Solidarnej Polski już wie

PiS chce polexitu? „Bzdura. To ze strony opozycji bezradność, bezsilność i wciskanie kitu”

Były szef MSZ: PiS udaje, że żadnego polexitu nie planuje


Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka