Prezydent odznaczył cztery osoby Orderem Orła Białego. Zobacz, kto go otrzymał

Joanna Duda-Gwiazda odbiera Order Orła Białego, fot. KPRP
Joanna Duda-Gwiazda odbiera Order Orła Białego, fot. KPRP
Działaczka podziemnej Solidarności, współzałożycielka Wolnych Związków Zawodowych Joanna Duda-Gwiazda, działacz opozycji demokratycznej w PRL i kapelan Solidarności ks. Stanisław Małkowski, poeta Leszek Długosz oraz poeta i wydawca Jan Polkowski - zostali odznaczeni Orderem Orła Białego.

Ordery w Pałacu Prezydenckim

Prezydent Duda podczas czwartkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim odznaczył 17 osób, w tym cztery Orderem Orła Białego. Podczas wystąpienia podkreślał, że jest dla niego zaszczytem, że 11 listopada, w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, mógł wręczyć te odznaczenia.


- Było moją wolą, aby spotkali się dzisiaj na tej sali odznaczeni, którzy przez te lata swojego życia działali dla Rzeczypospolitej, dla naszego państwa, dla naszego społeczeństwa, dla ludzi po prostu w bardzo różnych dziedzinach. Można więc śmiało powiedzieć, że ci którzy są bohaterami dzisiejszej uroczystości, to jest pewien przekrój działalności dla Polski - powiedział.

Odznaczenia "za niezłomność wiary"

- Od działalności duchowej, służenia drugiemu człowiekowi wsparciem duchowym, tym najbardziej głębokim, bo związanym z wiarą, poprzez obronę podstawowych wartości - praw człowieka, walkę o wolność, niepodległość, suwerenność Rzeczypospolitej. Poprzez budowanie zrębów ważnych instytucji odrodzonego państwa polskiego, bo tak je nazywam po 1989 r. Poprzez budowanie polskiej kultury w sposób niezłomny, trwały, stały - mówił prezydent.

Podziękował odznaczonym za to, że "byli tam, gdzie innych czasem już nie było, że potrafili trwać przy swojej postawie i wartościach wtedy, gdy inni zdążyli się już od nich odwrócić". - Czy wręcz gorzej - już zdążyli was wytknąć palcami, kiedy nie tylko groziło, ale było też za to internowanie, aresztowanie, kiedy było się za to przed dziesiątkami lat relegowanym ze studiów, kiedy wydawało się, że ta działalność i niezłomna postawa może człowiekowi złamać życie - podkreślił.

- Nigdy państwo nie wycofaliście się, nigdy nie zaniechaliście, nigdy nie zaprzestaliście mimo trudności służyć drugiemu człowiekowi, szukać rozwiązań tam, gdzie inni już dawno załamali ręce i byli skłonni zostawić, bo nic się nie da zrobić. Otóż zawsze da się coś zrobić, tylko trzeba mieć wiarę w to, że się da. Za niezłomność tej wiary są te odznaczenia - powiedział prezydent, zwracając się do odznaczonych.

Podziękowania od Prezydenta RP

- Proszę oczywiście przyjąć je jako symboliczne, bo nic nie jest w stanie państwu podziękować za tę działalność, którą państwo prowadzicie, nie ma takiej ceny, którą można za to zaoferować, bo ta działalność jest sama w sobie bezcenna całkowicie i niewymierzalna w żaden sposób; podziękowanie może być wyłącznie symboliczne poprzez podkreślenie wielkich zasług, poprzez oddanie wielkiego szacunku, poprzez uhonorowanie przez Rzeczpospolitą - mówił Andrzej Duda.

- W imieniu wspólnoty odznaczonych chcę złożyć zbiorowe, wspólne podziękowanie, wdzięczność za to, że tutaj jesteśmy przywołani, tak wyróżnieni, zauważeni, docenieni i napełnieni radością, dumą i wzruszeniem - mówił Leszek Długosz.

"Obdarowani schedą polskości"

- Na pewno, jak tutaj siedzimy, wszyscy mamy głęboką świadomość, jak jesteśmy w tym momencie historycznym wspaniale obdarowani - podkreślił. - Obdarowani schedą polskości, która nie jest dla nas ani brzemieniem, ani ciężarem, tylko oczywistym obowiązkiem i zobowiązaniem, który każdy z nas - robiąc to, co robi - czyni bez żadnych poświęceń. Przeciwnie, z radością - dodał. - Bo tak być może jesteśmy uformowani, takie były nasze wybory i one się nie zmieniają - mówił poeta.

- A mamy tę ostrą świadomość niebywałej ceny, jaką poniosły poprzednia pokolenia za to, żeby wywalczyć, wydrzeć, obronić, budować polskość, kraj, społeczeństwo - zaznaczył.

- Jeżeli coś naszym staraniem dołożyliśmy dobrego z tego momentu historycznego, (...) jeżeli coś z tych czasów dołożyliśmy i zostało to tak zauważone i docenione - to dla nas radość, zobowiązanie, zadanie - podkreślił Długosz.

Kto otrzymał Order Orła Białego

Leszek Długosz to poeta, pieśniarz i kompozytor. Oprócz niego Order Orła Białego otrzymali: Joanna Duda-Gwiazda, współzałożycielka Wolnych Związków Zawodowych, działaczka podziemnej Solidarności; działacz opozycji demokratycznej w PRL i kapelan Solidarności, w latach 80. XX w. umieszczony na liście niewygodnych księży Departamentu IV Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, ks. Stanisław Małkowski oraz poeta Jan Polkowski.
Ponadto Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowana została Maria Gintowt-Jankowicz, prawnik, specjalista w zakresie prawa finansowego, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Sylwester Chęciński, reżyser filmowy i scenarzysta, twórca komediowego tryptyku „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Ewa Błaszczyk-Janczarska,  aktorka teatralna i filmowa, działaczka charytatywna, założycielka  fundacji „Akogo?”, dzięki której powstała klinika "Budzik" - pierwszy w Polsce wzorcowy szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu i Czesław Ryszka, dziennikarz, pisarz i polityk.

Najwyższe odznaczenie państwowe RP

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nie dzieli się na klasy. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.

ja

Lubię to! Skomentuj26 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka