Najnowszy banknot kolekcjonerski NBP: „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”
Najnowszy banknot kolekcjonerski NBP: „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”

Najnowszy banknot kolekcjonerski NBP: „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”

Redakcja Redakcja Finanse Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Banknot kolekcjonerski „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem” został wyemitowany przez NBP 9 listopada 2021 r. z okazji Dnia Niepodległości. W ten sposób NBP oddał hołd Lechowi Kaczyńskiemu, Prezydentowi RP w latach 2005–2010. Wszystkie banknoty, także kolekcjonerskie, emitowane przez NBP mają najlepsze możliwe zabezpieczenia. Jakie rodzaje zabezpieczeń stosuje NBP?

Najnowszy banknot kolekcjonerski wyemitowany przez NBP ma nominał 20 zł. Dodatkowo, emisję uzupełnia złota moneta o nominale 500 zł. Obie wartości kolekcjonerskie charakteryzują się bogatą symboliką. 

Obrazy ważne dla polskiej historii...

Na przedniej stronie banknotu i na rewersie monety znajduje się portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

Na stronie odwrotnej można zobaczyć budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80. XX w., napis „SOLIDARNOŚĆ” oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu. Moneta wybita w złocie najwyższej próby 999,9 ma kształt prostokąta nawiązujący formą do banknotu kolekcjonerskiego.

Czytaj: Wszyscy chcą mieć banknot z Lechem Kaczyńskim! Szturm na oddział NBP

…i ważne dla prezydentury Lecha Kaczyńskiego

Na banknocie i monecie widnieją również słowa Lecha Kaczyńskiego: „Warto być Polakiem”. Prof. Andrzej Nowak, w folderze poświęconym banknotowi i monecie, zauważa, że Lech Kaczyński prowadził konsekwentną politykę historyczną, która miała przypomnieć nowym pokoleniom Polaków dumę narodową i szacunek dla zapomnianych bohaterów walk o wolność Rzeczypospolitej. Uhonorował Orderem Orła Białego tak znakomite postaci jak abp. Ignacy Tokarczuk, Andrzej Gwiazda i Anna Walentynowicz. Pośmiertnie odznaczył Zbigniewa Herberta, rtm. Witolda Pileckiego, gen. Augusta Emila Fieldorfa, ps. „Nil”. Zainicjował ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Chciał upamiętnić bohaterską ofiarę żołnierzy polskich, zamordowanych w Katyniu, w 70. rocznicę tej zbrodni.


Banknot z najnowocześniejszymi zabezpieczeniami

Na banknocie „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem” zastosowano szereg nowoczesnych zabezpieczeń obecnie dostępnych na rynku.

Czytaj: NBP upamiętnia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego banknotem kolekcjonerskim i złotą monetą

– Oprócz znaku wodnego z filigranem, precyzyjnego mikrotłoczenia i mikrotekstu, wykorzystano wielokolorowy efekt kątowy z wkomponowanym napisem NBP, specjalny raster, okienkową dwukolorową nitkę zabezpieczającą z efektem ruchu, druk recto-verso przedstawiający Pałac Prezydencki, tło reliefowe, staloryt na obu stronach banknotu – między innymi wypukły na powierzchni papieru wizerunek guzika z oficerskiego munduru znalezionego w Katyniu na stronie odwrotnej, pełnowymiarową numerację typograficzną widoczną w świetle dziennym oraz skróconą, widoczną w świetle dziennym, jak i UV czy zabezpieczenie wykonane farbą zmienną optycznie – wyjaśnia Barbara Jaroszek, Dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP

    imageimage


Banknoty i monety kolekcjonerskie są prawnym środkiem płatniczym w Polsce

Banknoty i monety kolekcjonerskie są emitowane z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach. Nawiązują do ważnych wydarzeń lub też upamiętniają wybitne postaci, autorytety i ich rolę w historii Polski i Polaków.

Banknoty kolekcjonerskie, w związku z ich szczególnym charakterem, różnią się od banknotów obiegowych bogatszą symboliką wizerunków postaci i wydarzeń, kompozycją i szczegółami ikonografii, a także parametrami technicznymi i graficznymi – liczbą i formą zastosowanych zabezpieczeń przed fałszerstwami, kolorystyką, wymiarami czy technikami druku.

Podobnie − monety kolekcjonerskie wykonywane ze srebra i złota mogą być uatrakcyjniane poprzez dodanie elementów wykonanych z innych materiałów – np. bursztynu, cyrkonii, szkła lub ceramiki lub przez zastosowanie technik dodatkowych np. nadruki wykonane w technice tampondruku, druku UV, selektywne złocenie czy matowienie laserowe.

Banknoty i monety kolekcjonerskie są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Niezależnie od wartości nominału oraz ustalonej w NBP ceny sprzedaży banknoty i monety kolekcjonerskie mają swoją wartość kolekcjonerską, którą określa rynek numizmatyczny.

Wartości kolekcjonerskie emitowane przez NBP można zakupić w każdym z 16 Oddziałów Okręgowych NBP zlokalizowanych we wszystkich miastach wojewódzkich, oraz w sklepie internetowym: kolekcjoner.nbp.pl.


image

Informacje dla kolekcjonerów i osób zainteresowanych numizmatyką

Banknot „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”

Nominał: 20 zł

Wymiary: 150 mm x 77 mm

Nakład: do 80 000 szt.

Projektant: Justyna Kopecka


Złota moneta „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”

Nominał: 500 zł

Metal: Au 999,9/1000

Stempel: lustrzany

Wymiary: 50 mm x 25 mm

Masa: 31,1 g

Brzeg (bok): gładki

Nakład: do 1500 szt.

Projektant: Robert Kotowicz

Narodowy Bank Polski emituje banknoty i monety okolicznościowe i kolekcjonerskie upamiętniające ważne wydarzenia, postacie i rocznice historyczne. Przybliżają one nasze dziedzictwo narodowe, rozwijają zainteresowanie polską historią, tradycją i nauką. Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej. Na każdej polskiej monecie kolekcjonerskiej znajdują się: nominał, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, napis: Rzeczpospolita Polska, rok emisji.

Wartości kolekcjonerskie emitowane przez NBP można zakupić w Oddziałach Okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym: kolekcjoner.nbp.pl.

Dostępny jest już plan emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2022 r.


Komentarze