Lapid przypomniał o sobie Polakom. Żąda ostrej reakcji na antysemicki wybryk w Kaliszu

Jair Lapid, szef MSZ Izraela.
Jair Lapid, szef MSZ Izraela.
Jair Lapid - szef izraelskiego MSZ - w mediach społecznościowych domaga się stanowczej reakcji polskiego rządu i ukarania winnych za antysemicki skandal w Kaliszu.

- Przerażający incydent antysemicki w Polsce przypomina każdemu Żydowi na świecie o sile nienawiści, jaka istnieje na świecie - napisał szef izraelskiej dyplomacji - napisał Lapid na Twitterze. 

- Jednoznaczne potępienie przez polskich urzędników jest ważne i konieczne. Z zadowoleniem przyjmuję ich potępienie i oczekuję, że polski rząd będzie działał bezkompromisowo przeciwko tym, którzy brali udział w tym szokującym pokazie nienawiści - dodał szef MSZ Izraela. 

Wcześniej Lapid skierował swój przekaz do narodu w języku jebrajskim. - Jednoznaczne potępienie (antysemickich wydarzeń) przez polskie władze jest ważne i konieczne. Z przyjemnością przyjmuję ich słowa potępienia i oczekuję, że polski rząd podejmie bezkompromisowe działania przeciwko tym, którzy wzięli udział w tym szokującym akcie nienawiści - stwierdził. 

 

Zobacz: Tak izraelskie media opisują skandal w Kaliszu. "Nigdy nie widziałem czegoś takiego"

Antysemicki skandal w Kaliszu został dostrzeżony w izraelskich mediach. Agencja Jewish Telegraphic Agency opublikowała depeszę opisującą sytuację, do jakiej doszło 11 listopada na marszu w Kaliszu. Lider polskiej organizacji antyrasistowskiej "Nigdy więcej" Rafał Pankowski porównywał sytuację do palenia książek przez nazistów. Materiał został także opublikowany w największych izraelskich dziennikach, tj. "The Jerusalem Post" oraz "Times of Israel". 

Czytaj: Przedstawiciele rządu potępiają antysemicki incydent w Kaliszu

W Kaliszu 11 listopada uczestnicy marszu, wznosząc antysemickie hasła, spalili tekst Statutu Kaliskiego, przywileju tolerancyjnego dla Żydów, wydanego przez księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego w 1264 r. Postawę inicjatorów happeningu skrytykował rzecznik polskiego MSZ, a minister Mariusz Kamiński zapowiedział wyciągnięcie konsekwencji wobec antysemitów. 

GW

Lubię to! Skomentuj247 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka