Antonov wylądował w Jasionce. Zobacz moment przylotu giganta

Antonov An-225 Mrija czwarty raz w Polsce. Fot. PAP
Antonov An-225 Mrija czwarty raz w Polsce. Fot. PAP
Samolot Antonov An-225 Mrija - największa maszyna tego typu na świecie - wylądował na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce. Moment lądowania można było oglądać na żywo w sieci.

Antonov czwarty raz pojawił się w Polsce w nocy z soboty na niedzielę. Poprzednim razem zapakowano do niego maseczki ochronne i sprzęt medyczny na potrzeby walki z pandemią wiosną 2020 r. Tym razem chodziło o transport aluminium z Chin. Samolot po drodze do naszego kraju lądował w Kazachstanie (Ałmaty) i Azerbejdżanie (Baku).

Przypomnijmy, że Antonov An-225 Mrija to jeden z największych samolotów w historii i zarazem największy używany samolot używany w celach komercyjnych. Jego konstrukcja umożliwia transport ładunków o nieprzeciętnej wadze. Początkowo Antonow miał służyć do transportu wahadłowca kosmicznego Buran i części rakiety Energia, ale z powodu zaniechania programu Buran, nie używano go później w taki sposób. 

Zobacz: Zacznie się już około północy. Do Polski trafi tajemniczy transport

An-225 Mrija od 20 lat wzbija się w niebo na rzecz linii Antonov Airlines do przenoszenia bardzo ciężkich ładunków. Może rozwinąć prędkość do 850 km/h, ma 84 m długości i 18 m wysokości. W ładowni radzieckiej maszyny znajdzie się miejsce na obciążenie 250 tys. kg! Zaledwie 8 pilotów na całym świecie może usiąść za sterami Antonova. 

Zobacz moment lądowania Antonova An-225 Mrija w Jasionce (od 8. minuty): 


GWLubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka