Zacznie się już około północy. Do Polski trafi tajemniczy transport

By Larske - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17941773
By Larske - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17941773
W sobotę wieczorem na lotnisku w Jasionce wyląduje największy samolot transportowy świata - Antonow AN-225 "Mrija". To będzie jego czwarty przylot do Polski.

Antonow AN-225 znów w Polsce. Wyląduje w porcie lotniczym Rzeszów-Jasionka

Antonow AN-225 po raz czwarty zawita do Polski, a gigant tym razem wyląduje w porcie lotniczym w Jasionce. Lądowanie Antonowa AN-225 to wielkie wydarzenie dla miłośników lotnictwa. Przylot jest planowany na godzinę 22. Jednak dyrektor pionu komercyjnego na lotnisku w Jasionce Bartosz Górski wyjaśnia w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", że jeśli ktoś chce znać dokładną godzinę lądowania, musi śledzić samolot na radarze.

Przeczytaj też:


Ostatnim razem, gdy Antonow AN-225 przybył do Polski, transportował maseczki ochronne. Tym razem maszyna transportuje towar dla prywatnego odbiorcy. Przedstawiciele lotniska w Rzeszowie nie chcą zdradzić, co jest w samolocie transportowym.

Antonow An-225 to jeden z największych samolotów w historii i zarazem największy używany samolot używany w celach komercyjnych. Jego konstrukcja umożliwia transport ładunków o nieprzeciętnej wadze. Początkowo Antonow miał służyć do transportu wahadłowca kosmicznego Buran i części rakiety Energia, ale z powodu zaniechania programu Buran, nie używano go później w taki sposób.

"Mrija" (po polsku marzenie) jest jedynym egzemplarzem AN-225. Budowy drugiego na razie nie ukończono. Choć jest to największy aktualnie używany samolot, to wcale nie jest największym samolotem w historii. Pod względem wymiarów był nim amerykański Hughes H-4 Spruce Goose. Miał większą rozpiętość skrzydeł, jednak był krótszy i lżejszy. Samolot odbył tylko jeden lot.


Przeczytaj też:

Lubię to! Skomentuj42 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka