Najnowszy banknot kolekcjonerski wyemitowany przez NBP ma nominał 20 zł. Dodatkowo, emisję uzupełnia złota moneta o nominale 500 zł. Obie wartości kolekcjonerskie charakteryzują się bogatą symboliką.
Obrazy ważne dla polskiej historii...
Na przedniej stronie banknotu i na rewersie monety znajduje się portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.
Na stronie odwrotnej można zobaczyć budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80. XX w., napis „SOLIDARNOŚĆ” oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu. Moneta wybita w złocie najwyższej próby 999,9 ma kształt prostokąta nawiązujący formą do banknotu kolekcjonerskiego.
Czytaj: Wszyscy chcą mieć banknot z Lechem Kaczyńskim! Szturm na oddział NBP
…i ważne dla prezydentury Lecha Kaczyńskiego
Na banknocie i monecie widnieją również słowa Lecha Kaczyńskiego: „Warto być Polakiem”. Prof. Andrzej Nowak, w folderze poświęconym banknotowi i monecie, zauważa, że Lech Kaczyński prowadził konsekwentną politykę historyczną, która miała przypomnieć nowym pokoleniom Polaków dumę narodową i szacunek dla zapomnianych bohaterów walk o wolność Rzeczypospolitej. Uhonorował Orderem Orła Białego tak znakomite postaci jak abp. Ignacy Tokarczuk, Andrzej Gwiazda i Anna Walentynowicz. Pośmiertnie odznaczył Zbigniewa Herberta, rtm. Witolda Pileckiego, gen. Augusta Emila Fieldorfa, ps. „Nil”. Zainicjował ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Chciał upamiętnić bohaterską ofiarę żołnierzy polskich, zamordowanych w Katyniu, w 70. rocznicę tej zbrodni.
Banknot z najnowocześniejszymi zabezpieczeniami
Na banknocie „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem” zastosowano szereg nowoczesnych zabezpieczeń obecnie dostępnych na rynku.
Czytaj: NBP upamiętnia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego banknotem kolekcjonerskim i złotą monetą
– Oprócz znaku wodnego z filigranem, precyzyjnego mikrotłoczenia i mikrotekstu, wykorzystano wielokolorowy efekt kątowy z wkomponowanym napisem NBP, specjalny raster, okienkową dwukolorową nitkę zabezpieczającą z efektem ruchu, druk recto-verso przedstawiający Pałac Prezydencki, tło reliefowe, staloryt na obu stronach banknotu – między innymi wypukły na powierzchni papieru wizerunek guzika z oficerskiego munduru znalezionego w Katyniu na stronie odwrotnej, pełnowymiarową numerację typograficzną widoczną w świetle dziennym oraz skróconą, widoczną w świetle dziennym, jak i UV czy zabezpieczenie wykonane farbą zmienną optycznie – wyjaśnia Barbara Jaroszek, Dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP
Banknoty i monety kolekcjonerskie są prawnym środkiem płatniczym w Polsce
Banknoty i monety kolekcjonerskie są emitowane z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach. Nawiązują do ważnych wydarzeń lub też upamiętniają wybitne postaci, autorytety i ich rolę w historii Polski i Polaków.
Banknoty kolekcjonerskie, w związku z ich szczególnym charakterem, różnią się od banknotów obiegowych bogatszą symboliką wizerunków postaci i wydarzeń, kompozycją i szczegółami ikonografii, a także parametrami technicznymi i graficznymi – liczbą i formą zastosowanych zabezpieczeń przed fałszerstwami, kolorystyką, wymiarami czy technikami druku.
Podobnie − monety kolekcjonerskie wykonywane ze srebra i złota mogą być uatrakcyjniane poprzez dodanie elementów wykonanych z innych materiałów – np. bursztynu, cyrkonii, szkła lub ceramiki lub przez zastosowanie technik dodatkowych np. nadruki wykonane w technice tampondruku, druku UV, selektywne złocenie czy matowienie laserowe.
Banknoty i monety kolekcjonerskie są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Niezależnie od wartości nominału oraz ustalonej w NBP ceny sprzedaży banknoty i monety kolekcjonerskie mają swoją wartość kolekcjonerską, którą określa rynek numizmatyczny.
Wartości kolekcjonerskie emitowane przez NBP można zakupić w każdym z 16 Oddziałów Okręgowych NBP zlokalizowanych we wszystkich miastach wojewódzkich, oraz w sklepie internetowym: kolekcjoner.nbp.pl.
Informacje dla kolekcjonerów i osób zainteresowanych numizmatyką
Banknot „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”
Nominał: 20 zł
Wymiary: 150 mm x 77 mm
Nakład: do 80 000 szt.
Projektant: Justyna Kopecka
Złota moneta „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”
Nominał: 500 zł
Metal: Au 999,9/1000
Stempel: lustrzany
Wymiary: 50 mm x 25 mm
Masa: 31,1 g
Brzeg (bok): gładki
Nakład: do 1500 szt.
Projektant: Robert Kotowicz
Narodowy Bank Polski emituje banknoty i monety okolicznościowe i kolekcjonerskie upamiętniające ważne wydarzenia, postacie i rocznice historyczne. Przybliżają one nasze dziedzictwo narodowe, rozwijają zainteresowanie polską historią, tradycją i nauką. Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej. Na każdej polskiej monecie kolekcjonerskiej znajdują się: nominał, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, napis: Rzeczpospolita Polska, rok emisji.
Wartości kolekcjonerskie emitowane przez NBP można zakupić w Oddziałach Okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym: kolekcjoner.nbp.pl.
Dostępny jest już plan emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2022 r.
Komentarze